Forum

Notifications
Clear all

Kazimierz Madela - biolog, miłośnik historii Jerzwałdu i okolic


Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 484
Topic starter  

Kazimierz Madela  jest naukowcem, doktorem biologii. Obecnie już na emeryturze.  Był pracownikiem naukowym w Instytucie im. Roberta Kocha w Berlinie.

Swój dom w Jerzwałdzie Kazimierz kupił na początku lat 90- tych i od razu zainteresował się historią tego regionu.  Do Jerzwałdu wówczas przyjeżdżał  tylko na urlop. Jako, że na stałe mieszkał w Berlinie to miał dostęp do Archiwów. Odnalazł w tych archiwach wtedy  dwa oryginalne akty nadania dawnej wsi Jerzwałd z XIV wieku. I tak zaczął pisać artykuły, które drukowane były m.in. w "Zapiskach Zalewskich" oraz w " Skarbcu Suskim". Jest również znakomitym poszukiwaczem śladów osadnictwa wczesno- pruskiego i krzyżackiego na naszych terenach oraz wnikliwym obserwatorem przyrody. 

Od czerwca 2018 Kazimierz Madela  mieszka w Jerzwałdzie na stałe. Jest autorem historii Jerzwałdu , która widnieje na tablicy historycznej w centrum wsi.

 

 


Cytat
Tagi tematu
Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 484
Topic starter  

artykuł o Wilkach 

http://www.forum.jerzwald.pl/viewtopic.php?t=1831

Wilki w Jerzwałdzie

W lasach pod Jerzwałdem widziano wilki, pojedyncze osobniki. Ich obecność potwierdzają również miejscowi leśniczowie. Wilki znajdują się pod ścisłą ochroną, ponieważ należą do gatunków zagrożonych i ginących. W 2014 r. odbyło się wielkie liczenie tych drapieżników na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie, które objęło prawie 400 tys. hektarów lasu. W akcji wzięło udział 358 leśników podzielonych na 135 grup terenowych. W poszukiwaniu wilczych śladów przebyli oni leśnymi duktami ponad 11 tys. Kilometrów. Zebrane dane mają pomóc w skuteczniejszej ochronie korytarzy ekologicznych. Zostaną też wykorzystane przy tworzeniu planów łowieckich, które muszą uwzględnić występowanie i zapotrzebowanie pokarmowe wilków, polujących głównie na sarny i jelenie. W ciągu doby ten drapieżnik zjada około 5 kilogramów pokarmu. Na inwentaryzowanym obszarze stwierdzono obecność 100 wilków zgrupowanych w 20 watahach, a na terenie całej RDLP ww Olsztynie żyje obecnie około 150 tych drapieżników. W Puszczy Piskiej 35 wilków zgrupowanych w sześć watah, w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej znaleziono ślady bytowania 38 osobników żyjących w ośmiu watahach, a w kompleksach leśnych sąsiadujących z tymi puszczami stwierdziono występowanie 27 wilków w sześciu watahach.
W przeszłości wilki w okolicach Jerzwałdu występowały bardzo licznie i stanowiły poważny problem dla mieszkańców wsi. Zwierzęta te nie tylko czyniły spustoszenie w pogłowiu dziczyzny, lecz przede wszystkim wyrządzały wielkie szkody zagryzając bydło, konie, owce i kozy miejscowych rolników. Szczególnie duże namnożenie się wilków miało miejsce w czasie wielkiej epidemii dżumy w latach 1709-17011, po której Friedrich Wilhelm I powiedział, że w Prusach jest więcej wilków niż owiec. Po ustąpieniu zarazy śródleśne łąki i dobre pastwiska nie były używane do wypasu bydła z powodu strachu przed wilkami. Nawet ludzie żyli w ustawicznej obawie przed tymi drapieżnikami, które nocą śmiało podchodziły pod domostwa. Statystyka ilości zagryzionych zwierząt gospodarczych z 1725 r. i 1726 r. dla silnie zalesionych części terenów Oberlandu graniczących z Polską i Warmią wymienia 298 koni, 25 wołów i 23 krowy, a dla całego Oberlandu 383 konie, 39 źrebaków, 34 woły, 44 krowy – w obu przypadkach bez uwzględnienia cieląt. W 1780 r. w Rucewie grasowały stada wilków, które stały się plagą nie tylko tej wsi, gdyż zagryzały bydło i owce w całej okolicy. W 1801 r. w leśnictwie Stary Dzierzgoń widywano watahy wilków liczące od 12 do 18 osobników. Urząd leśniczy majątku kamienieckiego odnotował ilość upolowanych wilków w latach 1812-1874. Było to 15 basiorów (samce), 11 samic i 14 młodych wilcząt. Pomiędzy 1872 r. i 1903 r. nie zapisano w rejestrach obecności żadnych względnie upolowanych wilków na terenie lasów kamienieckich. Właściciele pałacu w Kamieńcu posiadali dwa wypchane wilki: jeden w pozycji siedzącej, upolowany przez myśliwego Teschnera w 1851 r., drugi (basior) w pozycji wiszącej. Basiora upolowano na Fabiankach 3 marca 1903 r. podczas nagonki z 12 myśliwymi i 100 naganiaczami z długimi widłami. W tym czasie leżała jeszcze cienka pokrywa śniegu, dzięki której rozpoznano rewir łowiecki basiora o promieniu 20 km i zorganizowano skuteczne polowanie na niego.

Kazimierz Madela 

1578863077-wilki.jpg

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8923
 

Jest nowa rzecz o Jerzwałdzie. Nakład więcej niż skromny.

Ale część wiedzy można pewnie znaleźć w materiale, który zalinkował Mirek w pierwszym poście.

Post został zmodyfikowany 2 lata temu 2 times przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3257
 

@kustosz 

Ja tu nic nie widzę.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8923
 

Nie widać osadzonej treści z FB?

1659974432-madela.png

OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3257
 

@kustosz 

Ja tego nie widzę. Może trzeba mieć Mirka w znajomych i wtedy się pokazuje?


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8923
 

@hebius 

Ja nikogo nie mam w znajomych:) Może Paweł będzie wiedział o co kaman.

A w ogóle ktoś oprócz mnie to widzi?

Post został zmodyfikowany 2 lata temu przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3257
 

@kustosz 

Już wiem, to wina przeglądarki. Na Firefoxie ten odsyłacz do FB widzę, na Operze nie.


OdpowiedzCytat
Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 484
Topic starter  
Książkę Kazimierza Madeli pt. "Jerzwałd" wydaje Urząd Miasta i Gminy Zalewo i nie jest ona przeznaczona na sprzedaż tylko będzie rozdawana zainteresowanym za darmo. Jest ona aktualnie w korekcie i wkrótce będzie drukowana.
Wystarczy zadzwonić do Urzędu w Zalewie do Pani Joanny Żukowskiej, która jest odpowiedzialna za Promocje Gminy i ją sobie zamówić. Podaję nr tel. 897588377 wew.36.

OdpowiedzCytat
Share: