Józef Schier, prof. med. zamieszkał w Jerzwałdzie w latach 80- tych XXw. Pracując na co dzień w Warszawie do wsi przyjeżdżał na weekendy oraz w czasie urlopu.
Obecnie profesor jest już c na emeryturze I często przebywa w Jerzwałdzie, przede wszystkim latem.
Oprócz działalności naukowej oraz klinicznej Pan Schier był konsultantem medycznym podczas nagrania słynnego filmu Andrzeja Titkowa pt. "Układ Krążenia" http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/124186
Dialogi do tego filmu napisał m.in. Aleksander Minkowski.
W biuletynie Pomezaniae nr 224 zamieszczono zdjęcie trzech panów: Jan Józef Lipski, Jan van Unnik oraz Józef Schier, fot. J. Sokołowski 1989 rok
A jerzwałdzianie musieli się wstydzić za swe władze gminne.
Szkoda, bo od tego momentu nasz zacny mieszkaniec nie "wychylił" się już z żadną inną inicjatywą.
17 marca 1995 roku odbyło się w Jerzwałdzie uroczyste przekazanie lokalnej społeczności ambulatorium. (..) Niestety ówczesne władze gminne nie doceniły właściwie tego wielkiego zaangażowania Pana Profesora wobec jerzwałdzkiej społeczności i nie podjęło żadnej aktywności aby utrzymać ten punkt ambulatoryjny "przy życiu".
No to faktycznie słabo. Otrzymać w darze gotowy obiekt i nawet tego nie wykorzystać? To dopiero marnotrawstwo.
Nie dziwię się, że Schier nie brał już później udział w żadnej inicjatywie. Na jego miejscu poczułabym się urażona.
W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"
No to faktycznie słabo. Otrzymać w darze gotowy obiekt i nawet tego nie wykorzystać? To dopiero marnotrawstwo.
To trochę nie tak. Lokal tego typu, nawet jeśli w pełni wyposażony, to tylko lokal. Trzeba zapewnić stale dostawy drobnego sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, sterylizację sprzętu, a przede wszystkim... personel: trzeba znaleźć chętnych, którzy przyjeżdżali by tam pracować i zapewnić fundusze na ich wynagrodzenia.
A i pewności nie ma, że toto by w ogóle funkcjonowało, co jest imo wątpliwe, choćby z tego powodu, że ośrodki zdrowia są i w Iławie(szpital powiatowy), i w Suszu, i w Małdytach.
Dla mnie ta inicjatywa z ambulatorium to trochę taki ruch, jakby niewidomemu samochód w prezencie kupić...piękny gest, ale...
Punkt felczerski w Jerzwałdzie istniał od roku 1958 do roku 1995. W latach 1966-1995 kierownikiem był felczer medycyny Henryk Huzarski (ur. 3.01.1929- zm. 29.08.2002), mieszkaniec Jerzwałdu.
skan z książki " Jerzwałd- przyroda, historia, ludzie"
Oto skany z tekstem o jerzwałdzkim ambulatorium ufundowanym przez prof Schiera, który ukazał się w 226 nr "Pomezaniae". Tytuł artykułu " O nieudanych przedsięwzięciach".
Czyli wniosek jest prosty- jak to zwykle u nas bywa, zabrakło porozumienia między stronami. Skoro już przed otwarciem wiadomo było, że nie ma kasy na utrzymanie ambulatorium, to po co w ogóle je było otwierać?
felczerski
Przyznam się, że musiałam sprawdzić znaczenie tego słowa.