Mam pytanie, czy generalnie Samochodziki są poukładane jakoś logicznie i chronologicznie?
Ktoś posiada dokładną chronologię przygód z rozpisem na lata i pory roku?
Mam pytanie, czy generalnie Samochodziki są poukładane jakoś logicznie i chronologicznie?
Tak, może poza sytuacją gdzie na początku w Księdze Strachów Pan Tomasz wspomina o tym, że właśnie wrócił z Pragi a przecież PS i tajemnica tajemnic jest dużo późniejsza.
Części, które nie wchodzą w skład serii o PS:
Uroczysko - 1957
Skarb Atanaryka - 1960
Pozwolenie na przywóz lwa - 1961
I seria o PS według chronologii wewnętrznej cyklu:
Wyspa złoczyńców - 1964 - akcja dzieje się latem
PS i Templariusze - 1966 - akcja dzieje się latem
Księga Strachów - 1967 - akcja dzieje się latem
Niesamowity Dwór - 1970 - akcja dzieje się późną jesienią/wczesną zimą
Nowe przygody PS - 1970 - akcja dzieje się latem
PS i Fantomas - 1973 - akcja dzieje się latem
PS i zagadki Fromborka - 1972 - akcja dzieje się latem
PS i tajemnica tajemnic - 1975 - akcja dzieje się latem
PS i Winnetou - 1976 - akcja dzieje się latem
PS i Niewidzialni - 1977 - akcja dzieje się latem
PS i złota rękawica - 1979 - akcja dzieje się latem
PS i człowiek z UFO - 1985 - akcja dzieje się latem
W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"
I seria o PS według chronologii wewnętrznej cyklu:
To nie tak. To jest chronologia wydawnicza wszystkich tomów z serii. Chronologia przygód, moim zdaniem, wygląda mniej więcej następująco:
1961 (czerwiec – lipiec) - „Wyspa złoczyńców”
1962 (czerwiec – lipiec) - "Templariusze"
1963 (sierpień) - „Księga strachów”
1967 (koniec listopada - początek grudnia) – „Niesamowity dwór”
1968 lub 1969 (luty + lipiec) – „Nowe przygody”
1970 (lipiec) – „Fantomas”
1970 (sierpień) – „Zagadki Fromborka”
1971 lub 1972 (lipiec lub sierpień) – „Tajemnica tajemnic”
1973 (lipiec) – „Winnetou”
1974 (kwiecień – lipiec) – „Niewidzialni”
1974 (sierpień – wrzesień?) – „Człowiek z UFO”
1975 (czerwiec + retrospekcje z lutego) - „Złota rękawica”
Na pewno pisał o tym Łopuszański w swojej książce "Pan Samochodzik i jego autor". Jak wrócę do domu, sprawdzę.
W książce Piotra Łopuszańskiego pt. "Pan Samochodzik i jego autor", w rozdziale VII Miejsce i czas akcji, mamy informacje pozwalające uporządkować chronologię przygód Tomasza. Zgadza się to z moim zestawieniem powyżej.
Daty roczne pojawiają się zaledwie kilka razy. W pierwszym tomie cyklu powieści o przygodach Pana Samochodzika (Wyspa Złoczyńców) akcja toczy się w roku 1961. Tomasz otrzymał list z zespołu adwokackiego pod koniec czerwca 1961 roku. Właściwa akcja rozgrywa się od 6 lipca do 16 lipca. W Niesamowitym dworze znajduje się data roczna 1967, a w Panu Samochodziku i Niewidzialnych - 1974. Dzięki temu możemy uszeregować chronologicznie wydarzenia z innych tomów: akcja powieści Pan Samochodzik i templariusze toczy się rok po wydarzeniach opisanych w Wyspie Złoczyńców, fabuła z Księgi strachów dwa lata później, a więc w 1963.
W roku 1970 rozgrywa się akcja dwóch powieści Pan Samochodzik i Fantomas (w lipcu) i Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (sierpień). W tej ostatniej książce występuje też Baśka, stanowiący łącznik między trzema powieściami: Nowymi przygodami Pana Samochodzika, Panem Samochodzikiem i zagadkami Fromborka oraz Panem Samochodzikiem i tajemnicą tajemnic. Realia zawarte w tej książce świadczą o tym, że akcja rozgrywa się w roku 1971 lub 1972. Czas wydarzeń został podany w powieści Pan Samochodzik i Niewidzialni (od wczesnej wiosny do lipca 1974 roku), zatem akcja Pana Samochodzika i Winnetou toczy się w roku 1973. Obie książki łączy postać Winnetou plastyka, znawcy (i obrońcy) przyrody oraz folkloru indiańskiego. Powieść Pan Samochodzik i złota rękawica rozgrywa się rok po wydarzeniach z poprzedniej książki, czyli w roku 1975.
Natomiast akcję Pana Samochodzika i człowieka z UFO autor umieścił między opowieściami z Pana Samochodzika i Niewidzialnych i Pana Samochodzika i złotej rękawicy, zatem jeszcze w 1974 roku.
Księgi strachów dwa lata później, a więc w 1963.
W Niesamowitym dworze znajduje się data roczna 1967,
Jak więc widać, mamy do wyjaśnienia zagadkę, gdzie (i za co 😉 ) przebywał i co porabiał nasz Tomasz od jesieni 1963 do jesieni 1967. 😀
Powołujemy zespół badawczy? 😉
Powołujemy zespół badawczy?
Weź 🤣 🤣 🤣
Twtter is a day by day war
Jak więc widać, mamy do wyjaśnienia zagadkę, gdzie (i za co 😉 ) przebywał i co porabiał nasz Tomasz od jesieni 1963 do jesieni 1967. 😀
Zagadkę próbował rozwiązywać już Łopuszański w rozdziale Biografia Pana Tomasza. Oto niezbyt satysfakcjonujące efekty:
Lata 1964-1967 są czarną plamą w życiu Pana Samochodzika. O tych latach niemal nic nie wiemy. Z późniejszych wzmianek dowiadujemy się, że - w czasie gdy pracował w muzeum - napisał do Ministerstwa Kultury i Sztuki list z propozycją poszukiwania insygniów królewskich Stanisława Augusta. Ministerstwo odpisało, że ta sprawa ich nie interesuje (Pan Samochodzik i nieuchwytny Kolekcjoner). W połowie lat 60. był w Pradze, gdzie razem z panem Jarosławem Dohnalem usiłował rozwiązać zagadkę o kryptonimie Golem (Księga strachów, Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic). W tym czasie pojechał do ZSRR. Jakiś czas spędził w Dubnej pod Moskwą. Podobno w tym czasie odnalazł złoty dukat Łokietka (Niesamowity dwór). Jest to kwestia dosyć niejasna, w Panu Samochodziku i zagadkach Fromborka bowiem Tomasz wręcz powątpiewa w istnienie drugiego dukata (pierwszy jest w zbiorach Muzeum Czapskich w Krakowie).
Powołujemy zespół badawczy?
Weź
Czemu nie. Ja bym poprosił jakiegoś znanego polityka, żeby objął patronat.
Uroczysko - 1957 - jeszcze sprawdzę
Skarb Atanaryka - lipiec 1958 - w Pozwoleniu wspomina o wyjeździe na Kaszuby
(wg Wyspy Złoczyńców - 1959 ["przed trzema laty"], ale jestem w 1/3 i na razie to wg mnie jest rok 1962)
Pozwolenie na przywóz lwa - wiosna 1958 - tak się zaczyna książka, ale... z wyliczeń jakie prowadzi w książce teoretycznie wynika, że jest rok 1959!
Pozwolenie na przywóz lwa - wiosna 1958 - tak się zaczyna książka, ale... z wyliczeń jakie prowadzi w książce teoretycznie wynika, że jest rok 1959!
Tu akurat by musiał mocno antycypowac bo Nienacki wyjeżdżał do Związku w 1958 i pisał o tym w gazecie jako o wyjeździe na Daleki Wschód.
Twtter is a day by day war
A kiedy wyjeżdżał? Może zgodnie z książką? To był chyba listopad.
Jak miał zebrane z bibliotek materiały to spokojnie mógł to napisać w 1958 r.
Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że tylko Dwór jest jesienny, reszta dzieje się latem. Niby wiedziałam, ale w zestawieniu dopiero bije po oczach.
reszta dzieje się latem.
No nie do końca. Jak napisał Kustosz, NPPS zaczynają się w zimie a PSiN w kwietniu.
Ale generalnie to naturalne, bo skoro w sporej części bohaterami są harcerze, to aby była ciągłość musi być przygoda wakacyjna.
Twtter is a day by day war
skoro w sporej części bohaterami są harcerze, to aby była ciągłość musi być przygoda wakacyjna.
A dlaczego? W zimie harcerze nie są aktywni?
W zimie harcerze nie są aktywni?
Są. W weekendy a w tamtych czasach w niedziele, bo w soboty się chodziło do szkoły.
Twtter is a day by day war
W zimie harcerze nie są aktywni?
Są, ale inaczej 😁 Kto by chciał czytać powieści o zbieraniu butelek, złomu i makulatury i przeprowadzaniu staruszek przez jezdnię? 😉
Kto by chciał czytać powieści o zbieraniu butelek, złomu i makulatury
Ja! W grudniu, listopadzie tez dzieją niesamowite historie. Szkoda, że Nienacki, jak Wy wszyscy, tak bardzo polubił te cieplejsze miesiące.
Ale generalnie to naturalne, bo skoro w sporej części bohaterami są harcerze, to aby była ciągłość musi być przygoda wakacyjna.
A moim zdaniem tę wakacyjną przygodę, jako czas akcji swoich książek o Samochodziku Nienacki przyjął z innego powodu. Biwaki pod namiotem, kąpiele w jeziorze, czy całonocne czatowanie w krzakach, trudno praktykować w listopadzie czy styczniu, jeśli nie jest się Nietajenką;) Chodzi też zapewne o wakacyjny klimat, za którym można tęsknić w szaroburych miesiącach roku (jak tęskniłem). Pewne znaczenie może mieć też dydaktyzm tych powieści, który porządkuje czas na okres szkolny, gdzie należy uczyć się pilnie, słuchać nauczycieli i starszych oraz wakacje, gdzie w oparciu o zdobytą wiedzę można rzucić się w wir przygody.
W całym cyklu odstępstwo jest jedno, które zdaje się potwierdzać, że chodzi właśnie o klimat. Niesamowitość dworu straciłaby na niesamowitości w wakacyjnym anturażu, co zresztą możemy sobie obejrzeć w filmowej adaptacji książki.
Otóż właśnie w listopadzie czy grudniu można mieć bardzo interesujące doznania. Chociażby tylko dworowe, to i tak byłoby ciekawie. Tymczasem zobaczcie ile przygód jest typowo szuwarowych. Czuję się, w związku z tym pominięciem miesięcy jesienno zimowych, zepchnieta na margines czytelniczy samochodzikow.
co zresztą możemy sobie obejrzeć w filmowej adaptacji książki.
no mnie akurat filmowa wersja rozczarowała, to raczej film dla małych dzieci, nawet nie dla nastolatków, śmieszny nonsensowny wehikuł, do tego czuć klimat tandety lat 80tych, obraz jakiś taki dziwny, na krawędziach przedmiotów rozświetlenia... nie, jestem na nie