Forum

Notifications
Clear all

Chłopi (2023)

Strona 2 / 2

Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3538
 
Wysłany przez: @kustosz
Wysłany przez: @milady

Warto też wspomnieć o muzyce, która w mojej opinii była dobrana idealnie.

Piosenka promująca film jednoznacznie kojarzy się z płytą, którą swego czasu Kayah nagrała z Bregovicem. Taki "Prawy do lewego" w nowej odsłonie.

Wiadomo, że "Chłopi" są polskim kandydatem do Oscara, ale okazuje się, że film został zgłoszony także w kategorii najlepsza muzyka/ścieżka dźwiękowa (Best Original Score). No i oczywiście "film animowany".

To nie nominacje, dopiero pierwsze zgłoszenia, które robi producent, ale i tak śmiały ruch.

 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @maruta

Wiadomo, że "Chłopi" są polskim kandydatem do Oscara, ale okazuje się, że film został zgłoszony także w kategorii najlepsza muzyka/ścieżka dźwiękowa (Best Original Score). No i oczywiście "film animowany".

No właśnie, mam wątpliwości w kwestii kategorii. Bo ani nie jest to film "normalnie" zagrany skoro został namalowany na podstawie nakręconych scen, ani animowany, przynajmniej w klasycznym rozumieniu, choć chyba prędzej. Film na pewno zasługuje na nominację, może nawet na zwycięstwo bo jest to śmiały, nowatorski i udany koncept, żeby się tylko nie okazało, że nie pasuje to żadnej z tych kategorii.


OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3538
 

@kustosz 

"Twój Vincent" był nominowany jako animowany, więc precedens istnieje. A w kategorii "najlepszy film" bywają różne, choć raczej nie wygrywają. Bardziej jako urozmaicenie. Po licznych zarzutach wobec akademii w ostatnich latach starają się o większą różnorodność, choć przede wszystkim rasową/płciowa, ale i w gatunkach trochę się zmienia.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Po kątem politpoprawności film wypada nieźle. Śmiało można go czytać jako opowieść o przedmiotowym traktowaniu kobiety w patriarchalnej społeczności.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @maruta

A w kategorii "najlepszy film" bywają różne, choć raczej nie wygrywają.

Ale kategorie "najlepszy aktor" i "najlepsza aktorka" dla tego filmu nie są już chyba dostępne.


OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3538
 
Wysłany przez: @kustosz
Wysłany przez: @maruta

A w kategorii "najlepszy film" bywają różne, choć raczej nie wygrywają.

Ale kategorie "najlepszy aktor" i "najlepsza aktorka" dla tego filmu nie są już chyba dostępne.

Na razie nie są, ale co będzie za 10 czy 20 lat? Były już głosy o kategorii dla aktorów odtwarzających postacie dzięki technice performance capture, jak w "Avatarze", więc te granice się stopniowo zacierają. To jak z AI -zmiany są nieuniknione, pytanie tylko, czy świat się na nie przygotuje, czy będzie je gonił.

 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Filmik pokazujący jak nakręcono "Chłopów".


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @maruta

"Twój Vincent" był nominowany jako animowany, więc precedens istnieje.

Obejrzałem kawałek "Twojego Vincenta". Jak dla mnie, kreskówka, klasyczny film animowany, zresztą nie dałem rady obejrzeć w całości bo nie lubię animacji. "Chłopi" to jednak inna bajka. Zdecydowanie bardziej fabuła niż animacja, efekt robi wrażenie realistycznych zdjęć przepuszczonych przez jakiś malarski filtr. Moim zdaniem coś nieporównywalnie fajniejszego i trudniejszego do upchnięcia w kategorii konkursowej.


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  
Wysłany przez: @kustosz

Po kątem politpoprawności film wypada nieźle. Śmiało można go czytać jako opowieść o przedmiotowym traktowaniu kobiety w patriarchalnej społeczności.

I tu właśnie według mnie film nieco rozjeżdża się z książką jeśli chodzi o postać Jagny. I wersja filmowa bardziej mi odpowiada.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @milady

I tu właśnie według mnie film nieco rozjeżdża się z książką jeśli chodzi o postać Jagny. I wersja filmowa bardziej mi odpowiada.

Mnie też pewne uwspółcześnienie problemu w tym filmie odpowiada. W jednej z recenzji usłyszałem nawet, że Jagna została tu przedstawiona jako ofiara slutshamingu:) Takie współczesne odczytanie może być siłą tego filmu i zapewne był to zabieg celowy.


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4533
 

Mocna ósemka na IMDb

Chłopi (2023) - Ratings - IMDb

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2
Share: