Forum

Rozdzielenie [2022]...
 
Notifications
Clear all

Rozdzielenie [2022] Apple TV+


Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  

Nie wiem czy ktoś z was oglądał serial Rozdzielenie [org. Severance] na platformie Apple. Jeżeli nie to bardzo polecam, jeden z lepszych seriali jakie ostatnio oglądałem.

Ogólnie główny bohater pracuje w jakiejś tajemniczej korporacji Lumon, której pracownicy są poddawani tzw. rozdzieleniu polegającym na oddzieleniu świadomości i wspomnień tych w pracy od tych w życiu prywatnym tak aby nic nie wypłynęło na zewnątrz...

Naprawdę bardzo oryginalna i ciekawa historia, świetnie dopracowany w najmniejszych szczegółach i przede wszystkim super zagrany. W roli głównej świetny Adam Scott i Britt Lower, poza nimi znani aktorzy Patricia Arquette, Christopher Walken i John Torturro. Pozostałe role też super.

To taki trochę psychologiczny thriller SF ale  dzieje się w czasach podobnych do naszych. Fajny minimalistyczny wręcz ascetyczny klimat w stylu trochę serialu Czarne Lustro, zalatuje też Philipem K. Dickeim i Zajdlem.

Dla mnie perełka, polecam!!!

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


Cytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @barabasz

zalatuje też Philipem K. Dickeim i Zajdlem.

To zachęciłeś. Ile odcinków? Sezonów?


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

OK, widzę, że jeden sezon, 9 odcinków i ocena ponad 8 na Filmwebie. Nieźle.


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  

Na razie jeden sezon 9 odcinków. Ale na pewno będą kolejne.

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Teresa van Hagen
(@teresa-van-hagen)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1926
 

Najlepiej oceniny pilot 🙂

Też to oglądam. Ciężkie. Mnie, mimo bardzo wysokich ocen, nie wciąga, ale jestem na samym początku. Na pewno oryginalny i świetnie zagrany.


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3036
 

Brzmi ciekawie.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Obejrzałem dwa odcinki i póki co mnie nie porwał ale zaintrygował. Mocno specyficzny serial i dziwny klimat. 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Piąty odcinek i chyba mam dość. Za dużo tego łażenia po korytarzach i odjechanych surrealistycznych wątków. Nadal intryguje mnie co będzie dalej ale zamiast oglądania wolałbym żeby mi ktoś pokrótce streścił. Barabasz, może Ty?:)

Post został zmodyfikowany 8 miesięcy temu przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Dooglądałem. Od siódmego odcinka się rozkręca. I to jest mój podstawowy zarzut, strasznie rozwleczona ta historia. Z powodzeniem można by było zmieścić to w pięciu odcinkach, bo pomysł świetny i duch Janusza A. Zajdla faktycznie unosi się nad tą produkcją. 


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  

Skoro po 2 odcinkach Ciebie nie wkręcił to znaczy, że raczej tematyka nie trafiła w twoje gusta bo scenariusz dla mnie jest świetny. Ja takie kino/seriale trochę surrealistyczne lubię (Lynch, Kafka...)
Twój zarzut, że jest to rozwleczone w tej produkcji dla mnie jest zaletą. Mnie oglądanie tego w takim tempie sprawiało ogromną przyjemność, którą czerpało się z samego klimatu tego serialu. To chodzenie po długich krętych sterylnych korytarzach miało właśnie nużyć pokazując ten irracjonalny ekosystem dla bohaterów. Przyspieszenie akcji psuło by ten efekt., tutaj liczą się mocno dialogi i inne szczegóły i ta powtarzalność.

Serial ma klimat i tajemnicę oraz jest świetnie wyprodukowany i zagrany. Nie ma tu ról niezłych wszystkie są świetne, ten ciemnoskóry dozorca rozwalał system:).

Co ciekawe reżyserem większości odcinków serialu jest Ben Stiller, aktor znany z głupawych komedyjek. Wychodzi na to że reżyserem jest lepszym niż aktorem.

Większość zagadek po pierwszym sezonie nie została rozwiązana. Mam tylko nadzieję że twórcy serialu mają już wymyśloną całą historię a nie tworzą ją na bieżąco jak to było w przełomowym serialu Zagubieni (org. Lost), kiedy to rozwlekali jak mogli i mnożyli nowe tajemnice, a samo zakończenie rozczarowało. Dlatego też liczę, że te wszystkie liczby, kozy itd zostaną wytłumaczone.
Wiadomo, że podjęto decyzję o drugiej serii jednak pojawiły się jakieś problemy (twórcy o coś tam się pokłócili) i nie będzie tak jak z wciągającym serialem Carnivale z przed 20 lat, który zatrzymano po 2 sezonach niby ze względu na ogromne koszty, kiedy wszystko rozwiało się wyśmienicie.

Oceniam go świetnie przynajmniej po 1 sezonie, cały czas chodzi mi po głowie.

Spoiler
Z ciekawostek można przeczytać, że pierwszy sezon nagrywano 1,5 roku, sceny nie były nagrywane linearnie tylko jednocześnie sceny z różnych odcinków przez co aktorzy nie mogli poznać do końca o co chodzi w serialu. Wiele było improwizacji, m.in taniec nie wiedzieli, że zrobi się takie wizualne disco. Na początku odwrócone były role Marka i Helly R. i to Mark przyszedł jako nowy i leżał na stole w 1 odcinku.

Pomysł twórcy pochodzi z własnej pracy w dużej korporacji, która dla niego była męką i zastanawiał się nad sensem swojej pracy. Zauważcie jak często pojawia się słowo hell, helly i brak tego przycisku esc na klawiaturze. Wg mnie jest tu też nawiązanie kolorami do Matrixa, kolor zielony dominujący we wnętrzach, a kolorami wyboru najczęściej są niebieski i czerwony (pigułki z Matrixa). Zastanawia mnie tez samo miasteczko, na ile ono jest realne a nie jakieś sztucznie stworzone? Pracownicy mieszkają obok siebie, nazwy knajp to imiona założycieli.

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @barabasz

Twój zarzut, że jest to rozwleczone w tej produkcji dla mnie jest zaletą. Mnie oglądanie tego w takim tempie sprawiało ogromną przyjemność, którą czerpało się z samego klimatu tego serialu. To chodzenie po długich krętych sterylnych korytarzach miało właśnie nużyć pokazując ten irracjonalny ekosystem dla bohaterów. Przyspieszenie akcji psuło by ten efekt., tutaj liczą się mocno dialogi i inne szczegóły i ta powtarzalność.

Ja tak nie mam. Jeśli w trakcie oglądania zaczynam grzebać w telefonie, wchodzić na Twittera, sprawdzać co dzieje się na świecie to znaczy, że zbyt powolne tempo nuży i rozprasza moją uwagę. 

Skończyło się klasycznym cliffhangerem więc kolejny sezon jest przesądzony. I też jestem ciekaw czy twórcy mają rozwiązania wszystkich tych surrealistycznych zdarzeń czy będę improwizować. No i przede wszystkim po co w ogóle to wszystko? Jaki jest cel tego rozdzielania, bo że musi być niecny to oczywiste:)


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  
Wysłany przez: @kustosz

Ja tak nie mam. Jeśli w trakcie oglądania zaczynam grzebać w telefonie, wchodzić na Twittera, sprawdzać co dzieje się na świecie to znaczy, że zbyt powolne tempo nuży i rozprasza moją uwagę. 

Masz tak jak moje dzieci. One uzależnione za młodego od tych dynamicznych akcji, przesytu emocji  nie umieją teraz oglądać czegoś spokojniejszego.

Ciekaw jestem jak odbierasz film 2001 Odyseja kosmiczna, tam jest ten sam wzorzec gdzie powolność akcji i spokój potęgują efekt wyobcowania w przestrzeni kosmicznej. Dla mnie tamten  film mimo iż jest powolny i długi jest arcydziełem.

Post został zmodyfikowany 8 miesięcy temu przez Barabasz

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @barabasz

Ciekaw jestem jak odbierasz film 2001 Odyseja kosmiczna, tam jest ten sam wzorzec gdzie powolność akcji i spokój potęgują efekt wyobcowania w przestrzeni kosmicznej. Dla mnie tamten  film mimo iż jest powolny i długi jest arcydziełem.

No i tu mnie masz:) Wiem, że arcydzieło ale nigdy nie byłem w stanie obejrzeć go do końca.

Ale żeby była jasność. Dynamika wideoklipu to nie jest coś co kustosze lubią najbardziej. Taki np. „Das Boot” albo „Tańczący z wilkami” to filmy, które uwielbiam. A przy „Rozdzieleniu” miejscami się po prostu nudziłem. Może przez tę minimalistyczna konwencję i sterylną estetykę? Nie wiem.

Post został zmodyfikowany 8 miesięcy temu 2 times przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  
Wysłany przez: @kustosz

Wiem, że arcydzieło ale nigdy nie byłem w stanie obejrzeć go do końca.

Ja pierwszym razem też nie byłem w stanie obejrzeć końcowki ale ze starchu...ale młody byłem i sam w nocy oglądałem.

Spoiler
Wracając do serialu Rozdzielenie cały czas myślę  o tym jaki straszny los mieli ci co się temu poddali. Przecież ta część świadomosci kiedy byli w pracy to faktycznie swego rodzaju piekło. Całe życie w pracy, która jest monotonna i praktycznie bez sensu w dziwnym towarzystwie w budynku bez okien. Kiedy ją kończyli to od razu do niej przychodzili, brak przyjemności co najwyżej jakieś drobne nagrody, smakołyki i czasami taniec. Co więcej decyzja o rezygnacji z pracy nie należała do nich tylko do tych na zewnątrz, a tamci nie mieli pojęcia jak jest w środku. Przerażające.  Natomiast ci na zewnątrz de facto nie pracowali i żyli z pieniędzy zarobionych przez cześć siebie w firmie. Ale ich życie, dniówka to tylko część dnia , więc praktycznie licząc  w godzinach żyli krócej, pomijam już że czasmi budzili się z siniakiem,  a nawet mogliby nie obudzić się w całe gdyby coś sie stało w środku!

 

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Dziwna taka dyskusja w spoilerach, ale ok:)

Spoiler

Wysłany przez: @barabasz

Wracając do serialu Rozdzielenie cały czas myślę  o tym jaki straszny los mieli ci co się temu poddali. Przecież ta część świadomości kiedy byli w pracy to faktycznie swego rodzaju piekło. Całe życie w pracy, która jest monotonna i praktycznie bez sensu w dziwnym towarzystwie w budynku bez okien. Kiedy ją kończyli to od razu do niej przychodzili, brak przyjemności co najwyżej jakieś drobne nagrody, smakołyki i czasami taniec. Co więcej decyzja o rezygnacji z pracy nie należała do nich tylko do tych na zewnątrz, a tamci nie mieli pojęcia jak jest w środku. Przerażające.  Natomiast ci na zewnątrz de facto nie pracowali i żyli z pieniędzy zarobionych przez cześć siebie w firmie. Ale ich życie, dniówka to tylko część dnia , więc praktycznie licząc  w godzinach żyli krócej, pomijam już że czasmi budzili się z siniakiem,  a nawet mogliby nie obudzić się w całe gdyby coś sie stało w środku!

To psychologicznie w ogóle bardzo ciekawy problem. Bo przecież jest to wciąż ta sama osoba, która sama siebie, i którą inni traktują jak dwa oddzielne byty. Na początku trochę się przeciw temu buntowałem ale od strony praktycznej to rzeczywiście tak wygląda. Taka zaprogramowana schizofrenia.

Post został zmodyfikowany 8 miesięcy temu przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Trza jednak przyznać, że serial cały czas siedzi mi w głowie.


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
Topic starter  

Bo to świetnie wymyślona i wyprodukowana opowieść!

Tak naprawdę to dopiero początek historii i dużo rzeczy pozostało do wyjaśnienia, a wszystko jest niesamowicie ciekawe. Niestety z powodu strajku filmowego w Stanach prace nad kontynuacją się przeciągają.:( Czas działa w tym przypadku na niekorzyść, bo wtedy istnieje ryzyko, że zmieni się koncepcja, twórcy, aktorzy itd. i już nie będzie to samo.

Ciekawe czy firmy biotechnologiczne faktycznie w przyszłości nie będą pracować nad takim mechanizmem rozdzielenia świadomości. Tutaj niby praktycznym celem firmy jest ochrona tajemnic firmowych, główny bohater Mark natomiast zdecydował się z powodu tego, że w normalnym życiu nie mógł skupić się na pracy z uwagi na dramatyczne wydarzenia w jego rodzinie. W jednym z odcinków jednym z zastosowań było "rozdzielenie" kobiety w ciąży aby nie przeżywała traumy porodu, ale przecież w naszym świecie tacy żołnierze na froncie, służba więzienna też chętnie by pewnie wyparło swoje ciężkie przeżycia zawodowe i się temu poddali.

Post został zmodyfikowany 8 miesięcy temu przez Barabasz

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @barabasz

w naszym świecie tacy żołnierze na froncie, służba więzienna też chętnie by pewnie wyparło swoje ciężkie przeżycia zawodowe i się temu poddali.

W efekcie ci żołnierze w jednej z dwóch części świadomości byliby cały czas na froncie a strażnicy więzienni w więzieniu. Ale traumatyczną sytuację z serialu łatwo można byłoby poprawić wprowadzając z góry ograniczone czasowo kontrakty. Na przykład miesiąc na froncie i tyle. Ustalone wcześniej i alter nie ma nic do gadania:)


OdpowiedzCytat
Share: