Forum

Notifications
Clear all

Pan Samochodzik i Złota Rękawica sentymentalnie

Strona 3 / 5

irycki
(@irycki)
Pan Motocyklik Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 483
 
Wysłany przez: @seth_22

Dalej sprawa, która od zawsze mnie nurtuje. Z jaką prędkością mógł pływać wehikuł? W końcu od tego sporo zależy w dalszych rozważaniach. 

Z jaką dokładnie, to nie wiadomo, ale w którymś tomie jest szybszy od motorówek. Więc raczej dość szybko. Średnia prędkość mogła być porównywalna z samochodem, zwłaszcza że drogi w tych rejonach są kręte i wąskie, a po wodzie mógł płynąć najkrótszą drogą.

 

Wysłany przez: @seth_22

ztery. Skręcił w polną drogę. Tylko którą? Tuż za wsią? Na Likszany? Irycki, do której się skłaniasz?

Trudno powiedzieć. Żadnej z nich nie widziałem w realu, więc trudno mi stwierdzić, czy da się nią dojechać do jeziora. Nie mówiąc o tym że od czasów akcji minęło pół wieku i po niegdyś istniejącej gruntowej drodze może po prostu nie być śladu.

Wysłany przez: @seth_22

No i pytanie, jaki był sens tego skrótu? Która z dróg była szybsza? Skrótem przez Płaskie, czy zwykłą drogą przez Matyty?

No jeśli wehilkuł na wodzie uzyskiwał prędkości zbliżone do prędkości samochodu na kiepskiej jakości gruntowej drodze, to skrót miał sens. I w książce jest wyraźnie napisane, że zaoszczędził na tym skrócie mało. Na tyle, że zdążył zobaczyć przy domku Dołęgowskich, Lejwodę i Wszędobylską Hannę, cofnąć się i zaszantażować Dominiego i Baturę, o czym pisała już Maruta.

 

Wysłany przez: @seth_22

Pięć. "Zagrodziła nam drogę spora zatoka", "przepłynęliśmy zatokę" - nie sądzę, by określił zatoką całe Płaskie.

Nienacki (właściwie Tomasz) w ZR albo w Nowych Przygodach wypowiada się, że nie rozumie dlaczego Płaskie ma własną nazwę (przy okazji wydziwiając nad nią) a inne zatoki Jezioraka nie, więc ewidentnie dla niego Płaskie było właśnie zatoką. Wielokrotnie też Nienacki pisywał że mieszka nad Jeziorakiem. Trzeba też pamiętać, że narracja jest z punktu widzenia Tomasza, mieszkańca Warszawy, a nie "lokalesa" znającego każdy kąt.

 

Wysłany przez: @seth_22

Wrócili na wyboistą drogę (w którym miejscu?). Jeśli od strony jeziora, to po jaką cholerę z tej strony tablica z zakazem wjazdu?

Wysłany przez: @seth_22

Z kolei jako dzieciak, gapiąc się w mapę, zastanawiałem się, czy dom Kodrąba nie stał w okolicach Polajny.

 

Właśnie ten wjazd na ląd i przejazd "na durch" pod dom Kodrąba, który przecież stał tuż przy wodzie, wskazuje moim zdaniem na półwysep Bukowiec. Gdyby dom Kodrąba stał na tym cyplu za Polajnami, to rozsądniej byłoby przypłynąć do niego od strony wody (skoro już i tak był na wodzie, nie robiłoby mu większej róznicy gdzie przybija). Co innego w przypadku Bukowca, który jest długi i wąski. Jego okrążenie wodą  spowodowałoby zmarnowanie całego czasu który zaoszczędził płynąc przez jezioro, i pewnie wiele więcej.

Wjazd oczywiście był od strony wody "Przepłynęliśmy zatokę i znowu wydostaliśmy się na wyboistą drogę.". A tablica? No ona większego sensu nie ma. Ale tego nie przeskoczymy, bo w z tekstu wynika że "wydostali się" z jeziora.

Wysłany przez: @seth_22

I na koniec, warto sobie także uzmysłowić, że Tomasz siedział niemal na progu domu Kodrąba zaledwie dwa lata po śmierci ludowego poety. Mam na myśli "Nowe przygody" i podglądanie z jednego z pagórków Bukowca jachtu Krawacika oraz - jeśli dobrze pamiętam - spinningowych popisów Marty. 

Ale co z tego wynika? No siedział, tylko nie miał wtedy pojęcia o Kodrąbie. 

 

Mnie natomiast w temacie ambifijnych mozliwości wehikułu to fascynuje co innego. Czyli łatwość z jaką Tomasz znajdował dogodne wjazdy do i wyjazdy z wody. Każdy kto był nad jeziorem widział, że nawet jeśli brzeg jest generalnie płaski, to często nad wodą jest taki jakby "próg" ziemny. O ile pokonanie go, zwłaszcza rozpędem, przy wjeździe do wody zapewne nie byłoby problemem, to wyjazd byłby mało możliwy.

Nie twierdzę że nie ma naturalnych miejsc gdzie dałoby się wyjechać z jeziora amfibią, ale łatwość z jaką Tomasz je znajduje jest nieco podejrzana.

„Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna”

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1598
 

Maruto, zgadzam się naturalnie, że zabieg z dziwną trasą i pływaniem służył fabule. Ale i przy normalnej trasie Tomasz spokojnie mógłby znaleźć się pod domem Kodrąba wystarczająco wcześniej, by wszystko załatwić. Od "Nowych przygód" przecież wiemy, że zawieszenie w wehikule mogło więcej niż to w zwykłych samochodach. A droga na Bukowiec nie była wyasfaltowana.

Przyznaję natomiast, że o finale z szantażem zwyczajnie zapomniałem, więc wcześniej nie wziąłem go pod uwagę. Ale już odświeżam sobie lekturę. 

Teraz irycki 😉

O widzisz, nie pamiętałem, że tak szybko pływał! Jest to jednak szokujące. Tym bardziej Tomasz powinien był lepiej zaplanować trasę, ale... tu można uwzględnić uwagę Maruty. Nie zmienia to faktu, że koniec końców możemy jedynie pogdybać, czy szybciej było skrótem przez Płaskie - jak sugerujesz - czy drogą. Ze wszystkimi zastrzeżeniami. 

To prawda, pisywał, że mieszka nad Jeziorakiem, podobnie jak pisywał, że mieszka na Mazurach - i też uważam, że chodziło o ułatwienie czytelnikom lokalizacji miejsca jego zamieszkania. Niemniej jednak w książkach stosował nazwę Płaskie, więc wybacz, ale w tym konkretnym wypadku mnie nie przekonałeś. 

Nie zrozumieliśmy się, jeśli chodzi o Polajny. Zakładałem, że Tomasz wskoczył do wody w okolicy Matyt i stamtąd przepłynął na drugą stronę zatoki. 

"Nowe przygody" i Kodrąb? Nic z tego nie wynika 🙂 Chodziło mi jedynie o przypomnienie, że Tomasz kilka lat wcześniej bawił pod domem poety. Być może nie wszyscy o tym pamiętali, podobnie jak ja nie pamiętałem o szantażu. 


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1598
 

Na tablicy w miejscu dawnej przeprawy promowej (od strony Bukowca) napisano, że "w 1933 roku w Bukowcu mieszkały 64 osoby (pod koniec XVIII wieku w osadzie stały cztery domy). Na drugą stronę przesmyku mieszkańców wsi przewoziła kobieta z Jeziorna. Po wojnie Bukowiec zamieszkali polscy osadnicy, ale z biegiem czasu wieś wyludniła się." 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @seth_22

"Nowe przygody" i Kodrąb? Nic z tego nie wynika 🙂 Chodziło mi jedynie o przypomnienie, że Tomasz kilka lat wcześniej bawił pod domem poety. Być może nie wszyscy o tym pamiętali, podobnie jak ja nie pamiętałem o szantażu. 

Ja zawsze miałem wrażenie, że Jeziorak w "Nowych przygodach" i Jeziorak w "Złotej rękawicy" to są dwa różne miejsca. To znaczy wiedziałem, że tak nie jest, że jakoś nie mogłem sobie wyobrazić, że akcja obu powieści toczy się w tych samych plenerach.


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 
Wysłany przez: @irycki

Nienacki (właściwie Tomasz) w ZR albo w Nowych Przygodach wypowiada się, że nie rozumie dlaczego Płaskie ma własną nazwę (przy okazji wydziwiając nad nią) a inne zatoki Jezioraka nie, więc ewidentnie dla niego Płaskie było właśnie zatoką. Wielokrotnie też Nienacki pisywał że mieszka nad Jeziorakiem.

Tak, kolego Irycki. Identycznie sprawa przedstawia się w przypadku Widlung See - Jeziorem Widłągi, per analogiam do Flach See - Jezioro Płaskie. Żródłem sla mnie jest tu karta niemieckiej Messtischblatter. Na większości polskich map Jezioro Widłągi przedstawiane jest jako zatoka, którą w istocie jest. Nawet google maps tak ten akwen opisuje. Podobnie rzecz się ma do Jeziora Płaskiego, które de facto stanowi także zatokę Jezioraka i tak mogło być postrzegane przez Nienackiego.

A teraz całkiem z innej beczki. Znalazłem Bajeczkę! 🙂 Wszystko się zgadza - jest wysoka, młoda i ubrana w długą spódnicę w słoneczniki (haftowaną bluzeczkę najpewniej ściągnęła do przepierki 😉 ) 

1636011180-bajeczka.jpg

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
irycki
(@irycki)
Pan Motocyklik Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 483
 
Wysłany przez: @nietajenko

A teraz całkiem z innej beczki. Znalazłem Bajeczkę! 🙂 Wszystko się zgadza - jest wysoka, młoda i ubrana w długą spódnicę w słoneczniki (haftowaną bluzeczkę najpewniej ściągnęła do przepierki 😉 ) 

No niestety. W książce czytamy:

Wysoka, szczupła, smagła brunetka z włosami przyciętymi na pazia.

Więc poza słonecznikami zgadza się niewiele.

No i obawiam się, że w tamtych czasach w Polsce nie mogłaby sobie zafundować takich odbojników. Bo naturalne to one raczej nie są. 😛

„Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna”

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 
Wysłany przez: @irycki

Wysoka, szczupła, smagła brunetka z włosami przyciętymi na pazia

Toć widać, że do zdjęcia włożyła peruczkę. 🙂

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @nietajenko

Znalazłem Bajeczkę! 🙂 Wszystko się zgadza - jest wysoka, młoda i ubrana w długą spódnicę w słoneczniki (haftowaną bluzeczkę najpewniej ściągnęła do przepierki

Ciekawe kto robił fotkę? Tomasz czy Batura?;)


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4548
 
Wysłany przez: @kustosz

Ciekawe kto robił fotkę? Tomasz czy Batura?;)

Batura. Tomaszowi by okulary zaparowały.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
irycki
(@irycki)
Pan Motocyklik Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 483
 

Chcecie Bajeczkę? To macie 🙂

Na szybko robiona 😉 , więc mogą być jakieś niedoskonałości.

 

 

1636038685-bajeczka1.jpg

„Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna”

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
Topic starter  

Mogłeś ją wyposażyć jednak w jakies sandałki 🙂


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @irycki

...więc mogą być jakieś niedoskonałości.

Nie da się ukryć:) Ta jest w sukience. Oryginał występował w spódniczce i białej haftowanej bluzeczce:) I skąd ta pacyfa na szyi? Powinien być raczej wisiorek z serduszkiem, który kupiła za kasę na bilet.

Post został zmodyfikowany 3 lata temu przez Kustosz

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Pałac w Karnitach na przedwojennej fotografii.

1636045871-palac-w-karnitach-przed-wojna.jpg

OdpowiedzCytat
irycki
(@irycki)
Pan Motocyklik Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 483
 
Wysłany przez: @aldona

Mogłeś ją wyposażyć jednak w jakies sandałki

Nie miałem pasujących sandałków a nie chciało mi się szukać 🙂

Wysłany przez: @kustosz

Ta jest w sukience. Oryginał występował w spódniczce i białej haftowanej bluzeczce:)

Masz Ci los. Źle zapamiętałem. Byłem pewien że była w sukience. 

A pacyfę ma dlatego że miałem taką fantazję, howgh. Pacyfa się jak wiadomo kojarzy z kwiatami, a słoneczniki to kwiaty 😛

„Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna”

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)


OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3558
 

Ja bym obstawiała coś takiego:

1636049417-sunflower-swing-skirt-p3969-132103_image.jpg
 
Proszę nie powiększać, nie mam umiejętności/zdolności Iryckiego ani żadnego programu powyżej painta 😉

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @irycki

A pacyfę ma dlatego że miałem taką fantazję, howgh.

Tak po prawdzie to bardziej znaczek mercedesa niż pacyfa;)

Wysłany przez: @maruta

Ja bym obstawiała coś takiego:

Ta bluzeczka powinna być chyba mniej nowoczesna:)


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3039
 

Urocze!

U Iryckiego sukienka z materiału na zasłony, a u Maruty spódnica z ceraty na stół 😀


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 

Widać moja Bajeczka jako jedyna ma prawdziwą słonecznikową spódnicę. 🙂

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4495
 
Wysłany przez: @hebius

U Iryckiego sukienka z materiału na zasłony, a u Maruty spódnica z ceraty na stół 😀

No weź, mam dokładnie taką samą spódnicę!

1636140908-IMG_0487.jpg

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3039
 

Serio? 😀

Babka miała prawie identyczną ceratę jak jeszcze mieliśmy wbudowaną szafkę podokienną w kuchni.


OdpowiedzCytat
Strona 3 / 5
Share: