Forum

Sergiusz Piasecki
 
Notifications
Clear all

Sergiusz Piasecki


PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4535
Topic starter  

Sergiusza Piaseckiego już przedstawił @kustosz tutaj a ja stwierdziłem, że zasługuje na swój własny wątek.

Kilka jego książek przeczytałem jakiś czas temu, niestety obejrzałem również film "Przemytnicy" ale teraz skupię się na, również wspomnianych przez Kustosza, "Zapiskach oficera Armii Czerwonej". Przymierzałem się do tego długo i trafiłem w dobrym (niestety) czasie. Dlaczego dobrym niestety? Bo książka ta, mimo tego, że jest satyrą, ale jednak opiera się o prawdziwe rozmowy autora z młodym radzieckim oficerem w czasie wojny, pokazuje, że to wszystko co się dzieje za naszą wschodnią granicą nie jest czymś nowym. To było DOKŁADNIE w takiej samej formie, polski chłop na drodze był albo reakcjonistą albo faszystą, kradzieże nazywano socjalizacją, pomysły z wyrżnięciem narodu ale pozostawieniem dzieci, które można wychować na dobrych socjalistów, jakbym oglądał wiadomości. Ech szkoda gadać, to książka którą trzeba przeczytać.

Twtter is a day by day war


Cytat
Tagi tematu
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4535
Topic starter  

"Wieża Babel" to wspomnienia po 20 latach. Piasecki wydał obie powieści z tej "serii" w Londynie w 1964.

"Człowiek przemieniony w wilka" to opis życia w Wilnie i na Litwie od 1939 do 1942 roku. Historia pewnie ma wiele wspólnego z życiem autora. Bohater tutaj również współpracuje z podziemiem nie angażując się formalnie (czyli nie składa przysięgi). Ale nie jest to prostacka strzelanka, razem z bohaterem przechodzimy przez kolejne etapy okupacji Wilna - Litwini, Rosjanie, Niemcy, zmiany urzędników, języków urzędowych, pieniędzy a mimo wszystko cały czas świat zwykłych ludzi działał podobnie - bieda, strach przed wywózką, kombinacje, szmugiel. W dzisiejszych czasach książka pewnie znów może być niepopularna, bo nie jest dobrze przypominać, że "nasi bracia" Litwini współpracowali i z Rosjanami i z Niemcami, że ze wszystkich sił likwidowali język polski w Wilnie, w którym przed wojną Polacy stanowili potężną większość.

Ciekaw jestem czy spotkanie bohatera z ważnym polskim politykiem panem P. w Kownie jest również oparte na faktach czy to tylko wyobraźnia autora. Z mojej analizy wynika, że mógł to być Aleksander Prystor, przedwojenny premier i marszałek Senatu.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4535
Topic starter  

"Dla honoru Organizacji" to druga część niedokończonej trylogii. Opisuje Wilno w latach 1942-43. Genialny opis nieudolności polskiej konspiracji - biurokracja, braki umiejętności, uzbrojenia, kasy. To nie jest pierwsza książka napisana przez człowieka z doświadczeniem z przed wojny, który krytykuje organizację AK.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Share: