Wokół Maureen Jennings- część 3- serial telewizyjny

Jak już wcześniej pisałam, moja przygoda z Maureen Jennings, wcale nie zaczęła się od książek, a od serialu telewizyjnego. Nie był to jednak taki sobie zwykły serial, ale kostiumowy serial kryminalny osadzony w realiach wiktoriańskiego Toronto.
„Detektyw Murdoch” (Murdoch Mysteries), bo o tym właśnie serialu mowa, to kanadyjski serial telewizyjny, którego akcja rozgrywa się w Toronto (choć nie tylko) w ostatniej dekadzie XIX wieku i pierwszej dekadzie XX wieku.
Serial został nakręcony na motywach powieści Maureen Jennings. Ona sama uczestniczy również czynnie w produkcji serialu, jest scenarzystką oraz konsultantką.

Główni bohaterowie serialu to: detektyw William Murdoch (Yannick Bisson), doktor Julia Ogden (Hélène Joy), inspektor Thomas Brackenreid (Thomas Craig) oraz posterunkowy George Crabtree (Jonny Harris).

Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 20.01.2008 roku. Obecnie w Kanadzie jest wyświetlany (i jednocześnie kręcony) 13 (!) sezon tego serialu.
Pierwsze sześć sezonów liczyło sobie po 13 odcinków, na każdy kolejny sezon składało się już 18 odcinków.
Oprócz „standardowych” odcinków powstały też odcinki specjalne: trzy odcinki bożonarodzeniowe oraz dwa odcinki halloweenowe.

Serialowy William Murdoch to elegancki, młody i bardzo inteligentny detektyw pracujący na Posterunku Policji nr 4 w Toronto. Jest wielkim entuzjastą nowatorskich (jak na tamte lata) technik kryminalistycznych (daktyloskopia, naukowe podejście do zbierania śladów i dowodów) przy pomocy których rozwiązuje nawet najbardziej skomplikowane zagadki.

Pneumograph / Truthizer (wykrywacz kłamstw)
źródło
 Graphizer (sejsmograf)
źródło
Night Vision Goggles (noktowizor)
źródło

William Murdoch jest nie tylko zwykłym detektywem, ale też wynalazcą obdarzonym wszechstronną wiedzą i ponadprzeciętną inteligencją. Oczywiście wynalezione przez siebie urządzenia i metody z powodzeniem wykorzystuje w pracy detektywa, choć nie tylko. Katolik w protestanckim świecie. Człowiek niezłomnego charakteru, o żelaznych zasadach.

W pracy pomagają detektywowi trzy inne pierwszoplanowe postacie:
Thomas Brackenreid– inspektor Posterunku Policji nr 4, szef Murdocha, który może nie do końca jest tak bystry jak jego podwładny, nie zawsze rozumie „naukowe wywody” detektywa, ale w każdej sytuacji wspiera jego działania. Murdoch wie, że zawsze może liczyć na Brackenreida, który jest w stanie postawić się każdemu w obronie „swojego człowieka”.
Doktor Julia Ogden– to młoda, inteligentna i ambitna kobieta pochodząca z szanowanej i dobrze sytuowanej rodziny, która jednak postanawia „żyć po swojemu” i mimo przeciwnościom, zostaje lekarzem. W pierwszym sezonie poznajemy ją jako patologa pełniącego funkcję koronera Miasta Toronto i pracującego w miejskiej kostnicy. Z biegiem czasu obserwujemy jak Julia się rozwija. Prowadzi własną praktykę lekarską, podejmuje studia u Zygmunta Freuda i zostaje psychiatrą, wykłada na uczelni medycznej dla kobiet, a w końcu zostaje chirurgiem. Przez cały ten czas aktywnie walczy o prawa kobiet. W jednym z odcinków William Murdoch tak opisał Julię „Jest genialnym patologiem. Jest dobrze wykształcona, czasem dowcipna. Jest miła, odważna, uparta i całkiem piękna’ i to chyba oddaje charakter tej postaci.
George Crabtree– posterunkowy na Posterunku Policji nr 4. Młody, ambitny, ciekawy świata i obdarzony sporą wyobraźnią (również literacką) policjant, który stał się „prawą ręką” detektywa Murdocha oraz jego najlepszym przyjacielem.

William i Julia w kostnicy miejskiej
źródło
William i Julia podczas pracy
źródło
William i Julia współpracują
źródło
romans rozpoczyna się…
źródło
źródło
i żyli razem długo i szczęśliwie, tylko czy oby na pewno?
źródło

Serial ten, to jednak nie tylko morderstwa i zagadki kryminalne, to również romans. Wątek miłosny w tym serialu, jest równie ważny, jak wątek detektywistyczny. Z odcinka na odcinek obserwujemy jak William i Julia, pracując razem, zbliżają się do siebie, jak zaczyna rodzić się miedzy nimi uczucie. Chemia między nimi jest tak wielka, że na ekranie aż iskrzy. Wydawać by się mogło, że są dla siebie przeznaczeni, że idealnie do siebie pasują. Niestety scenarzyści nie przewidzieli dla nich prostej ścieżki. Kolejne sezony to prawdziwa „uczuciowa kolejka górska”.

Wreszcie, ten serial to także, a może (dla niektórych) przede wszystkim historia Kanady. Ciekawie przedstawione zostają tu nie tylko wydarzenia, ale również postacie historyczne. I mamy między innymi gorączkę złota w Klondike, historię hokeja, piłki nożnej, kolarstwa, wioślarstwa, udział Kanady w Igrzyskach Olimpijskich, Wielki Pożar w Toronto, ruch sufrażystek, rozwój związków zawodowych, historię Indian w Kanadzie oraz wiele, wiele innych. Spotykamy między innymi: Nikola Teslę, Artura Conan Doyla, Alexandra Grahama Bella, Franka Lloyda Wrighta, Elizabeth Arden, Lucy Maud Montgomery, Toma Longboata, Clarę Brett Martin, Toma Thomsona, Winstona Churchilla.

Gabinet Williama Murdocha
źródło
Kostnica- miejsce pracy Juli Ogden
źródło
uliczka Toronto
źródło
uliczka Toronto
źródło
źródło

No i oczywiście, jak przystało na porządny „serial z epoki”, mamy tu przepiękne kostiumy, stylowe wnętrza i budynki oraz wspaniałe plenery. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługują kostiumy (suknie, kapelusze, garnitury, płaszcze i inne części garderoby) i fryzury (szczególnie damskie), zwłaszcza te głównych bohaterów. Zarówno garderoba jak i uczesania zmieniają się na przestrzeni czasu. Widać sporą różnicę między pierwszym, a trzynastym sezonem. Moda się zmieniała i widz, doskonale to widzi.

Twórcy serialu bardzo dbają o jego wiarygodność historyczną. Dzieje się to zarówno w przypadku przedstawianych wydarzeń czy postaci, jak również scenografii.

Serial cieszy się w Kanadzie ogromną i niesłabnącą popularnością. Wielokrotnie nagradzany. Na jego kanwie powstało kilka miniseriali internetowych oraz gra– escape room (Murdoch Mysteries Escape Series). Została też napisana książka (Investigating Murdoch Mysteries) opowiadająca o kulisach powstawanie pierwszych ośmiu sezonów serialu. „Murdoch Mysteries” można obejrzeć w prawie 150 krajach. W Polsce nadawany przez Ale Kino oraz Epic Drama.

Jak zatem serial ma się do książek Maureen Jennings? Otóż, określenie „na motywach” jest tu jak najbardziej na miejscu. Trzeba pamiętać, że seria książek o przygodach detektywa Williama Murdocha, to tylko osiem tomów, a serial liczy już ok. 200 odcinków. Ekranizacja byłaby zwyczajnie niemożliwa.
Scenarzyści zaczerpnęli z książek to co najlepsze. Udało im się przenieść na ekran świat detektywa Murdocha, tak plastycznie opisany w książkach. Świat ten jest, co prawda, nieco „polukrowany”, jednak tak samo żywy i barwny.
Serial rozpoczyna się mniej więcej w latach opisanych w książce, jego fabuła ciągnie się jednak aż do roku 1907 (sezon 13). W serialu odnajdujemy echa postaci i wydarzeń opisanych przez Maureen Jennings. Spotykamy m in. Harrego Murdocha, Ettie Weston, Olivera Wickena, Enid Jones i jej syna Alwyna, nie są to jednak serialowe postacie pierwszoplanowe.
Jeśli chodzi o Williama Murdocha, to jego serialowe wydanie jest bardziej eleganckie niż książkowy odpowiednik. Serialowy detektyw jest nie tylko inteligentny, ale dysponuje tak rozległą wiedzą, że jest w stanie tworzyć własne wynalazki, tego motywu na próżno szukać w książkach. Murdoch w serialu nie pije alkoholu i jest człowiekiem w życiu którego, religia zajmuje bardzo ważne miejsce. Znany jest również z niezłomnego charakteru i wysokich standardów moralnych. Książkowy William był bardziej zwyczajny i mniej idealny.
Dość znacznie od pierwowzoru książkowego różni się Komisariat Policji nr 4 i postać inspektora Thomasa Brackenreida. W serialu jest on szefem wymagającym, ale sprawiedliwym, dbającym o komisariat i policjantów, wspierającym swoich ludzi i zawsze gotowym poświęcić się dla nich i „dla sprawy”. Czyli jest to przeciwieństwo inspektora opisanego w książkach.
Zmieniony został również George Crabtree, ale tu różnica jest raczej w wyglądzie, a nie charakterze postaci. Z książkowego osiłka, George stał się posterunkowym o zupełnie przeciętnej sile i wzroście, choć z ambicjami literackimi.
Zmianą najistotniejszą i mającą ogromny wpływ na fabułę serialu, było wprowadzenie postaci Dr Juli Ogden (która ledwie zostaje wspomniana w książkach) jako najważniejszej postaci kobiecej w serialu. Dało to scenarzystom możliwość wykreowania wątku romantycznego, będącego często siłą napędową akcji.

Niezmiernie się cieszę, że któregoś dnia, szukając czegoś do obejrzenia na wieczór, trafiłam właśnie na serial „Detektyw Murdoch”. Pochłonął mnie on zupełnie. Bardzo lubię odwiedzać świat detektywa Williama Murdocha. Moja przygoda z Maureen Jennings zaczęła się bardzo dobrze, chyba czas poznać bohaterów jej innych książek.

Jeśli temat Cię zainteresował, znasz ten serial, albo chcesz o nim porozmawiać to zapraszam na nasze Forum.

Źródło obrazka tytułowego