Zdzisław Beksiński – tropy w Sanoku

Nie ma sensu pisać kim był Zdzisław Beksiński, bo nawet jeśli ktoś nie lubi jego twórczości to po emisji filmu „Ostatnia rodzina” można było dowiedzieć się bardzo dużo a ci, którzy byli bardziej zainteresowani życiem tego artysty otrzymali w ostatnich latach dwie książki Piotra Dmochowskiego. Ale ja chciałbym się skupić na miejscach bezpośrednio związanych ze Zdzisławem Beksińskim lub jemu poświęconych w jego rodzinnym mieście – Sanoku.

Bez wątpienia najważniejszym i najbardziej wartościowym miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik talentu artysty jest Muzeum Historyczne w Sanoku, które w salach zamku w Sanoku prezentuje zbiór dzieł oraz pamiątki po Beksińskim.

Sanok można zwiedzać „Śladami rodu Beksińskich” ale to trasa dla największych fanatyków tej sanockiej rodziny. Miejsca, które można polecić to oczywiście pomnik Beksińskiego przy Rynku oraz grób rodziny Beksińskich na Cmentarzu Centralnym.

Pozostałe to albo szkoły, w których kształcili się Beksińscy albo miejsca związane z dziadkiem Zdzisława, który był architektem i mocno działał w mieście. Miejsce po ostatnim domu Beksińskich w Sanoku to teraz niewielki skwerek…

Jeśli ktoś lubi twórczość Zdzisława Beksińskiego to warto porozmawiać na Forum https://znienacka.com.pl/index.php/forum/sztuka/zdzislaw-beksinski/#post-86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *