Forum

Akcja Frombork 2019
 
Notifications
Clear all

Akcja Frombork 2019

Strona 21 / 24

Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @milady

Wszyscy byli w mocnym szoku

Ja nie byłam w szoku. Ale przyznaję, że mogło mi się pomylić. Wszak było upalnie i mi się mogło wiele rzeczy nałożyć na siebie. Dawaj kolejną część. 🙂

Kustoszu, a czy Ty jeszcze jakiś filmik zamieścisz?


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @aldona

Kustoszu, a czy Ty jeszcze jakiś filmik zamieścisz?

To kosztuje wiele godzin pracy, nie potrafię znaleźć w sobie motywacji.


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @kustosz

nie potrafię znaleźć w sobie motywacji

Jak Ty nie potrafisz znaleźć motywacji to koniec świata.... Weź się w garść 🙂


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @aldona

Jak Ty nie potrafisz znaleźć motywacji to koniec świata....

A jednak. Nie mam też ciągle materiałów filmowych od Wilka.


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @kustosz

Nie mam też ciągle materiałów filmowych od Wilka.

Zaraz nim potrząsnę. 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Piątek 16.08.2019r.

Wzgórze katedralne (planetarium, muzeum, katedra) - opisuje Aldona

 

W piątkowy poranek Milady po śniadaniu została przepytana z planu dnia i mając na uwadze, że chcemy koniecznie wszystko zdążyć zobaczyć musieliśmy się wziąć do galopu.

1571512686-DSC_0722.jpg

Zaczęliśmy od Planetarium. Pokaz jak zawsze był bardzo ciekawy, może jak dla mnie, zbyt trudny w przekazie ale dzieci były zadowolone. Dla przypomnienia: planetarium znajduje się w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej zwaną wieżą Radziejowskiego.  Uwielbiam ten moment gasnących świateł i pokaz obrazów ciał niebieskich. Z wzniesionymi głowami fascynowaliśmy się przez chwilę wszechświatem i swoją małością wobec tego bezmiaru gwiazd.

1571512382-DSCN0072.jpg

Po rozrywce planetarnej udaliśmy się do muzeum. Czekając na przewodnika, którego Milady wytrzasnęła chyba spod ziemi, rozglądaliśmy się po najnowszych pracach budowlanych na Wzgórzu. Jeśli to co tam dzisiaj orają ma przynieść jakikolwiek pozytywny skutek, to będę się z tego cieszyć. Bo póki co, brak dotychczasowego mostku drewnianego prowadzącego do wejścia głównego, nie napawa mnie optymizmem i wręcz psuje mój światopogląd.

1571512347-DSCN0081.jpg

Muzeum Mikołaja Kopernika  mieści się w dawnym Pałacu Biskupim a pierwsza wystawa została otwarta w Wieży Kopernika w roku 1912.  Od tamtej pory, po powojennej odbudowie Muzeum nadal się rozwija i przyciąga kolejnych turystów. Wystawa poświęcona jest oczywiście Mikołajowi Kopernikowi i posiada wiele ciekawych eksponatów. M.in. instrumenty astronomiczne w tym kopie używanych przyrządów przez Kopernika, starodruki i grafiki, księgi naukowe, ceramika,  rzeźby, obrazy i fascynujące gotyckie witraże. Najbardziej znany eksponat to obraz Jana Matejki przedstawiającego Kopernika pt: "Kopernik obserwujący niebo".

1571512434-DSC_1335.jpg
1571512491-IMG_2826.jpg
1571512457-DSCN0078.jpg
1571512473-IMG_2836.jpg
1571512405-DSC_1333.jpg

Nasz przewodnik bardzo się spieszył z opowiadaniem  i tłumaczeniem historii eksponatów ze względu na czekającą nas jeszcze atrakcję w Katedrze - koncert organowy.

Na koncert zdążyliśmy i przez pół godziny oddawaliśmy się wibracjom fromborskich organów. Nie znam się na muzyce  organowej i sztuce grania na takim instrumencie ale skoro tak wiele osób zachwyca się zarówno samymi piszczałkami ,głosem organów  i jego barwą to coś w tym musi być.  Pan organista uraczył nas muzyką wcale nie kościelną a to co zagrał faktycznie było imponujące. Muzyczne motywy filmowe przeplatały się z opowieściami o rodzaju piszczałek, które brały udział w pokazie i tłumaczeniu nam na co zwrócić uwagę słuchając. Dzięki temu mogliśmy rzeczywiście uchwycić bardzo wiele możliwości organów a także umiejętności gry pana organisty.

1571512617-IMG_2852.jpg
1571512564-DSC_1341.jpg
1571512581-DSC_1348.jpg
1571512601-IMG_2844.jpg
1571512635-DSC_1340.jpg

Po koncercie wróciliśmy jeszcze do zwiedzenia Katedry i dowiedzieliśmy się, że miejsce pochówku Kopernika to tak naprawdę może być …. iluzja. Bo 100% dowodów w tej sprawie dalej nie ma.

1571512532-IMG_2873.jpg

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
Topic starter  
Wysłany przez: @milady

Najbardziej znany eksponat to obraz Jana Matejki przedstawiającego Kopernika pt: "Kopernik obserwujący niebo".

Gwoli ścisłości to jednak tylko kopia Kustoszu. Oryginalny Kopernik zdobi aulę Collegium Novum UJ.

Tak więc na zamieszczonym zdjęciu oryginalny jest tylko Kaj. 😁

 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @wowax

Gwoli ścisłości to jednak tylko kopia Kustoszu.

No dobra, tylko dlaczego Kustoszu?


OdpowiedzCytat
Teresa van Hagen
(@teresa-van-hagen)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1926
 
Wysłany przez: @milady

Po koncercie wróciliśmy jeszcze do zwiedzenia Katedry i dowiedzieliśmy się, że miejsce pochówku Kopernika to tak naprawdę może być …. iluzja. Bo 100% dowodów w tej sprawie dalej nie ma.

Zaciekawił mnie ten temat i mam nadzieję zostanie to wyczerpująco przedstawione w książce, która kupiłam we Fromborku:

 

Jak do czegoś dojdę, to się oczywiście podzielę 😎 

 

Wysłany przez: @wowax

Tak więc na zamieszczonym zdjęciu oryginalny jest tylko Kaj.

😀 😀 😀 

 

Wysłany przez: @kustosz

No dobra, tylko dlaczego Kustoszu?

Bo Kustosz, jako Ojciec Założyciel odpowiada za wszystko tutaj publikowane!

 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @teresa-van-hagen

Bo Kustosz, jako Ojciec Założyciel odpowiada za wszystko tutaj publikowane!

O nie, nie. Ojców założycieli i matek założycielek jest tutaj kilka. Kustosz się tylko najbardziej rozpycha.


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @teresa-van-hagen

Zaciekawił mnie ten temat i mam nadzieję zostanie to wyczerpująco przedstawione w książce, która kupiłam we Fromborku:

W takim razie czekam z niecierpliwością aż się zapoznasz i podzielisz ciekawostkami dotyczącymi miejsca pochówku Kopernika.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @milady

Czekając na przewodnika, którego Milady wytrzasnęła chyba spod ziemi,

Sama już nie pamiętam skąd on się wziął.:) Ale to wszystko przez zmianę planów w związku z pogorszeniem pogody bo przecież wzgórze katedralne było planowane na inny dzień.:)

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @milady
Wysłany przez: @milady

Czekając na przewodnika, którego Milady wytrzasnęła chyba spod ziemi,

Sama już nie pamiętam skąd on się wziął.:)

Ja pamiętam doskonale. Wyciągnęłaś go z kolejki do lekarza:)

Wysłany przez: @milady

Zaczęliśmy od Planetarium. Pokaz jak zawsze był bardzo ciekawy

Być może. Mnie planetarium hipnotyzuje (to samo było zimną w Olsztynie) i śpi mi się doskonale:)

Wysłany przez: @milady

Pan organista uraczył nas muzyką wcale nie kościelną

I to zdecydowanie ratowało ten koncert, ponieważ wielkim fanem muzyki organowej jednak nie jestem.

Wysłany przez: @milady

Po koncercie wróciliśmy jeszcze do zwiedzenia Katedry i dowiedzieliśmy się, że miejsce pochówku Kopernika to tak naprawdę może być …. iluzja.

Tyle lat, tyle koncepcji, badań DNA i dalej nie wiadomo. A sondy kosmiczne wysyłamy już poza Układ Słoneczny. Zawsze mnie to fascynuje. A Katedra piękna tylko niestety w remoncie jak całe fromborskie wzgórze co zakłóca nieco kontemplację.


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @kustosz

A Katedra piękna tylko niestety w remoncie jak cały fromborskie wzgórze co zakłóca nieco kontemplację.

Ktoś pamięta ile te prace remontowe mają trwać? Coś mi świta, że 4 lata.

Wysłany przez: @kustosz

Ja pamiętam doskonale. Wyciągnęłaś go z kolejki do lekarza:)

Ano faktycznie.:)

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Aga
 Aga
(@aga)
Kierowniczka Zamieszania Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3023
 

A nas te piątkowe atrakcje niestety ominęły 🙄 . 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @aga

A nas te piątkowe atrakcje niestety ominęły 🙄 . 

Żałujcie, bo przewodnik był fajny. Nie przynudzał.

W ogóle przypomniało mi się, że jak zwiedzaliśmy to co jakiś czas ktoś się podłączał do naszej grupy i łaził za nami z naszym przewodnikiem za free. Wiem, że to bardzo złe ale jakoś mnie to irytowało.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
Topic starter  
Wysłany przez: @milady

Wiem, że to bardzo złe ale jakoś mnie to irytowało.

Wcale nie sądzę, że to złe, że tak myślisz. Ja też to zauważyłem, szczególnie jedna rodzinka łaziła za nami cały czas i w muzeum i w katedrze. Aż miałem ochotę do nich na koniec podejść i poprosić żeby się dołożyli do przewodnika, bo to nieładnie tak na krzywy ryj zwiedzać.


OdpowiedzCytat
Aga
 Aga
(@aga)
Kierowniczka Zamieszania Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3023
 
Wysłany przez: @milady

Żałujcie, bo przewodnik był fajny. Nie przynudzał.

Żałujemy, żałujemy, ale co zrobić, nie dało się inaczej. 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Sobota 17.08.2019r.

Kalambury - opisuje Aldona

Zabawa w kalambury od samego początku napawała mnie strachem. Ani ja rysować nie umiem a pokazać już cokolwiek – żeby ktoś odgadł co mam na myśli?

Ale Milady z Kustoszem wymyślili wszystko w taki sposób, że te pierwsze chwile trwogi poszły szybko w zapomnienie. Za co należą im się ogromne brawa.!

Milady z Kustoszem podzielili nas na 3 drużyny:

Drużyna 1 – Tereska, Aldona. Andrzej, Basia

Drużyna 2 – Yvonne, Wowax, Wilk

Drużyna 3 – Nietajenko, Aga, Adam

1572211659-kalambury3.png

Perfekcyjne wykonanie wszystkich zagadek, stoper – do liczenia czasu, wspaniała atmosfera, mnóstwo śmiechu i radości i totalne wyluzowanie, mimo ogromnej rywalizacji między drużynami – cholera, brakuje mi tego dzisiaj, w ten szary dzień.

1572211729-kalambury4.png

Kalambury start!

Yvonne dostała do pokazania „Tomasz chodzi po gzymsie w Karnitach” – dała radę doskonale. Następnie do boju poszedł Adam, który miał tekst: „As zamienia kielichy” – jak on to zrobił, że jego drużyna ogarnęła ten przekaz – nie wiem, mi do dzisiaj ten obraz stoi w oczach i przywołuje bardzo miłe wspomnienie tej grupowej głupawki.

1572211981-kalambury8.png

Ja miałam do narysowania „Cagliostro wlewa wodę do gazety” Wydawało mi się to tak proste, że bez chwili wahania szarpnęłam za flamaster i …. Zamarłam. Cholera, jak narysować gazetę? Po chwili bazgrołów wyłonił się jednak jakiś rysuneczek i moja wspaniała drużyna zgadła! Ufff.

1572211941-kalambury7.png

Każdy musiał coś narysować i pokazać. Śmiechu i nieopanowanej radości było tyle, że zabawa zasługuje na miano kultowej. Ten punkt programu z takimi twórcami musi już być zawsze.

1572211891-kalambury6.png

Wybór zdań z książki nie był byle jaki, z każdego można było wybrać sposób przedstawienia zagadki i to w miarę rozumnie. Były też: Pokaz światło i dźwięk, Seans spirytystyczny, Budzenie Bigosa jajecznicą, Skakanie ruchem konika szachowego i wiele innych. Każdy bez wyjątku stanął na wysokości zadania a pamiętając, że jednak walczymy o pierwsze miejsce, wszystkich pochłonęła rubaszna rywalizacja.

W drugiej części zabawa polegała na tym, że została wytypowana jedna osoba z drużyny a grupa musiała w określonym czasie pokazać jak najwięcej haseł. Tutaj nie było czasu na zastanawianie się zbyt długie i jestem pełna podziwu dla pokazywaczy, że w ogóle wiedzieli co mają robić, a presja była ogromna.

1572211814-kalambury5.png

Niestety, dwie tury nie wyłoniły zwycięzcy i nastąpiła dogrywka.

1572211597-kalambury1.png

W między czasie zrobiło się już ciemno, późno i nie zauważyliśmy  upływającego czasu, co świadczy o tym, że wsiąkliśmy w zabawę bez granic.

Dogrywka wyłoniła zwycięzców czyli Nietajenki, Agi i Adama. Odgadli oni w najkrótszym czasie pokazane hasło.

Milady, Kustoszu - wielkie dla Was gratulacje za ogarnięcie tylu osobników w tej zabawie. Za pilnowanie porządku podczas gry i przede wszystkim za świetną zabawę. Nie było nikogo, kto by po tej porcji rozrywki nie uwierzył w siebie i dał upust ogromnej radości. 

A, że się podobało to świadczy o tym akcja ogniskowa, gdzie nadal bawiliśmy się w zgadywanki jeszcze długo. 

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Mimo naszych obaw natury organizacyjnej (czy zadania nie za trudne? czy nie za krótki lub nie za długi limit czasowy? czy będzie się podobało?)  oraz obaw niektórych uczestników (ja nie umiem rysować! jak ja to pokażę?) kalambury wyszły bardzo fajnie. Trudno w pisemnej relacji oddać atmosferę bo było dużo zamieszania, dużo emocji, a przede wszystkim było bardzo wesoło. Bardzo szybko też zrobiło się ciemno co nie wpłynęło niestety pozytywnie na jakość szczątkowego materiału filmowego jaki posiadam. Szczątkowego, ponieważ jako mocno zaangażowany w zabawę organizator sam nie mogłem kręcić, natomiast technika kręcenia, którą zastosowała Maja jest mocno awangardowa;) Wydaje mi się, że sporo kręcił Wilk, ale materiałów od niego jak nie było tak nie ma. Szkoda, bo fajnie byłoby zrobić jakiś klip z tej zabawy.

Z haseł najlepiej zapamiętałem Zenobię Agę przewracającą na ziemię Tomasza Aldonę chwytem judo i Asa Adama podmieniającego kielichy, który Nietajence skojarzył się z Baturą:)


OdpowiedzCytat
Strona 21 / 24
Share: