Forum

Na noże (2019)

Notifications
Clear all

Na noże (2019)

PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Topic starter  

"Na noże" to klasyczny kryminał Riana Johnsona w stylu Agaty Christie czyli znów ograniczona grupa podejrzanych, detektyw "pracujący" głową, wiążący ulotne ślady i doprowadzający sprawę do zaskakującego końca. Atmosfera i narracja bardzo zbliżona do popularnych filmów z Poirotem i tak jak w przypadku tamtych filmów historia jest wyjaśniana na samym końcu.

Przy okazji można zobaczyć całkiem niezłą grupę znanych aktorów poczynając od Daniela Craiga w roli detektywa Blanca, przez Chrisa Evansa, Jamie Lee Curtis, Michaela Shannona, Dona Johnsona, zmarłego niedawno Christophera Plummera a kończąc na głównej bohaterce, którą gra Ana de Armas.

Swoją drogą nie mam zielonego pojęcia dlaczego podczas Złotych Globów film ten był nominowany w kategorii "najlepszy film komediowy lub musical". Fakt, że występują tam elementy "humorystyczne" (tak, rodzina żyjąca jak pijawki na biznesie ojca, żrąca się pomiędzy sobą przed otwarciem testamentu, może rozśmieszyć) nie powoduje, że jest to komedia.

Twtter is a day by day war

Cytat
Yvonne
(@yvonne)
Member Potwierdzony

Widziałam zwiastun tego filmu jakiś czas temu w kinie. I jakoś mnie nie zachęcił.

Ale już kilka osób mi go polecało, więc może obejrzę 🙂

OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Topic starter  
Wysłany przez: @yvonne

Widziałam zwiastun tego filmu jakiś czas temu w kinie. I jakoś mnie nie zachęcił.

Popatrzyłem na zwiastun i zupełnie nie odpowiada temu co zobaczyłem w filmie.

Twtter is a day by day war

OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony

Oglądałam ten film jakiś czas temu, więc nie wszystko pamiętam, ale ogólne wrażenie pozytywne. Na plus: znakomita obsada, świetny "portret rodzinny we wnętrzu", wartka akcja. Nawet trafne portrety psychologiczne. Wbrew wrażeniu, jakie stworzył plakat i zwiastun, postać detektywa raczej w cieniu.

Minus - po opiniach spodziewałam się jakiejś niezwykle błyskotliwej zagadki i śledztwa. Tymczasem historia owszem, była pomysłowa, ale nie zachwycająca. Przeszkadzał mi głównie brak konsekwencji, wynikający z tego, że twórcy dopasowali reguły świata przedstawionego do potrzeb fabuły, która inaczej po prostu nie miałaby racji bytu.

Spoiler
Przykładowo
Przykładowo, są to czasy smartfonów, a raport z sekcji istnieje tylko w jednym papierowym (wydrukowanym!) egzemplarzu. Badane są ślady w korytarzu, ale nie ślady na ramie, po której mógł wspiąć się morderca.

OdpowiedzCytat
Aga
 Aga
(@aga)
Kierowniczka Zamieszania Moderator

Wysłany przez: @pawelk

Swoją drogą nie mam zielonego pojęcia dlaczego podczas Złotych Globów film ten był nominowany w kategorii "najlepszy film komediowy lub musical".

To bardzo podobnie jak ja zachodzę w głowę dlaczego Rosamund Pike dostała w tym roku nominację (i wygrała) w kategorii Aktorka w komedii lub musicalu za udział w filmie "O wszystko zadbam", który nie jest ani komedią ani musicalem. 

OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony

Snobizm 😉

Hollywood od dawna ma kompleksy i problem z podziałem na sztukę "wyższą" i "niższą". Do tej drugiej wpycha wszystko co rozrywkowe oraz sporą część kina gatunkowego czy komiksowego, poza rodzynkami w stylu "Jokera". W rezultacie wszelkie gremia przyznające nagrody mają zagwozdkę, bo nie wiedzą, jak dać temu wyraz, nie wychodząc jednocześnie na ograniczonych elitarystów. Teoretycznie mogliby dzielić na "dramat" i "wszystko inne", ale jeśli dramat jest jednocześnie np. thillerem to znowu rodzi się problem... W rezultacie dostajemy całkowicie sztuczny, umowny podział, motywowany chyba tylko obawą, że jeśli go nie będzie i przy połączonej puli wygra film rozrywkowy to będzie to hańba dla jury i zniszczenie reputacji krytyków.

Aga i PawelK polubić
OdpowiedzCytat
Share: