Opuszczone wioski w Puszczy Kampinoskiej

Kiedyś Puszcza Kampinoska była sporo mniejsza a jednocześnie była gęsto zamieszkana. Mapa, którą zamieściłem pokazuje wioski, które w całości lub częściowo zostały wysiedlone. Wiem, że wysiedlenie ma negatywne zabarwienie emocjonalne więc chyba lepiej posługiwać się pojęciem opuszczone. W drugiej połowie ubiegłego wieku KPN rozpoczął wykup gospodarstw w Puszczy oraz otulinie Puszczy. Niektóre wioski, według przewodnika z roku 1971 roku, przeznaczone do wykupu nadal się dobrze rozwijają (np. Izabelin) inne już w latach 70tych nie istniały i teraz trudno znaleźć jakieś ślady po mieszkańcach.

Przeszliśmy przez Puszczę przez ostatnie 3 lata chyba kilkaset kilometrów w poszukiwaniu śladów dawnych mieszkańców, oglądając kapliczki i wioskowe krzyże. Odwiedziliśmy miejsca pamięci, cmentarze wojenne i nieczynne cmentarze dawnych osadników niemieckich i olenderskich.

W moim prywatnym rankingu opuszczonych wiosek bezwzględne pierwsze miejsce zajmuje Korfowe z niewielkimi, drewnianymi domkami wyglądającymi jakby mieszkańcy chwilę temu wyszli. Drugie miejsce to Górki Kampinoskie z kilkoma drewnianymi domami będącymi przykładem puszczańskiej, oryginalnej zabudowy. Najciekawsze artefakty znaleźliśmy we wsi Cisowe i ta wieś zajmuje trzecie miejsce w mojej klasyfikacji.

Natomiast jeśli bym miał polecać cmentarze, to największe wrażenie zrobił na mnie cmentarz ewangelicki w Dziekanowie.

Dyskusje i porady na temat wycieczek do Puszczy znajdziecie tutaj https://znienacka.com.pl/index.php/forum/relacje-z-wypraw/puszcza-kampinoska/#post-469

9 uwag do wpisu “Opuszczone wioski w Puszczy Kampinoskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *