Opuszczone wioski w Puszczy Kampinoskiej

Kiedyś Puszcza Kampinoska była sporo mniejsza a jednocześnie była gęsto zamieszkana. Mapa, którą zamieściłem pokazuje wioski, które w całości lub częściowo zostały wysiedlone. Wiem, że wysiedlenie ma negatywne zabarwienie emocjonalne więc chyba lepiej posługiwać się pojęciem opuszczone. W drugiej połowie ubiegłego wieku KPN rozpoczął wykup gospodarstw w Puszczy oraz otulinie Puszczy. Niektóre wioski, według przewodnika z roku 1971 roku, przeznaczone do wykupu nadal się dobrze rozwijają (np. Izabelin) inne już w latach 70tych nie istniały i teraz trudno znaleźć jakieś ślady po mieszkańcach.

Przeszliśmy przez Puszczę przez ostatnie 3 lata chyba kilkaset kilometrów w poszukiwaniu śladów dawnych mieszkańców, oglądając kapliczki i wioskowe krzyże. Odwiedziliśmy miejsca pamięci, cmentarze wojenne i nieczynne cmentarze dawnych osadników niemieckich i olenderskich.

W moim prywatnym rankingu opuszczonych wiosek bezwzględne pierwsze miejsce zajmuje Korfowe z niewielkimi, drewnianymi domkami wyglądającymi jakby mieszkańcy chwilę temu wyszli. Drugie miejsce to Górki Kampinoskie z kilkoma drewnianymi domami będącymi przykładem puszczańskiej, oryginalnej zabudowy. Najciekawsze artefakty znaleźliśmy we wsi Cisowe i ta wieś zajmuje trzecie miejsce w mojej klasyfikacji.

Natomiast jeśli bym miał polecać cmentarze, to największe wrażenie zrobił na mnie cmentarz ewangelicki w Dziekanowie.

Dyskusje i porady na temat wycieczek do Puszczy znajdziecie tutaj https://znienacka.com.pl/index.php/forum/relacje-z-wypraw/puszcza-kampinoska/#post-469

22 uwagi do wpisu “Opuszczone wioski w Puszczy Kampinoskiej

    1. Sądzę, że w części za Lesznem jak zwykle niewiele, z wyłączeniem parkingu w Granicy, gdzie rzeczywiście może być tłum, choć pogoda nie sprzyja.

 1. W tekście wspomniałeś cmentarze dawnych osadników niemieckich i olenderskich. Możesz napisać gdzie można je znaleźć?

  1. Cmentarzy jest prawie tak dużo jak wiosek. Większość od strony Wisły, więc wycieczka trasą gdańską i zjazd na wysokości Kazunia. Wcześniej najbardziej znany jest w Dziekanowie w okolicy szpitala. Właśnie się zastanawiałem czy czegoś nie napisać o cmentarzach.

 2. Witam
  Bardzo dziękuję za ten artykuł. Uwielbiam fotografować opuszczone domy. Jestem z Płocka i wybieram się do Puszczy. Czy i ja mógłbym prosić o link do mapy? W razie czego mogę odwdzięczyć się innymi miejscami 🙂
  Pozdrawiam

 3. Czy również mogę prosić o link do mapy? Kilka miejsc już mi się udało odwiedzić, ale z obrazka na górze strony widzę, że jest ich duuużo więcej.
  Dla osób zainteresowanych Olendrami polecam Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *