"....Zdaniem jednych zaszczepiał bakcyla zainteresowania archeologią i historią, zdaniem innym wszczepiał ideologię socjalistyczną...."
Kaźdy wybierał z książek co mu pasowało. Jedni rzeczy przyjemne i mądre, drudzy ideologię socjalistyczną. Co do Nienackiego, cieszę się, źe nie znałem go osobiście, bo czytając to co piszą i môwią o nim ludzie to pewnie znienawidziłbym jego książki.
Również wątpię żebym polubił Nienackiego jako człowieka. A czy chcemy czy nie, sympatia bądź antypatia do autora, jeśli są silne, stanowią jakiś pryzmat przez który czytamy jego książki.
A ja pewnie bardzo. Bo zauważyłem ostatnio - na przykładzie Ziemkiewicza - że nie mam najmniejszej chęci ani czytać nowych pozycji, ani wracać do starych rzeczy, które kiedyś bardzo mi się podobały, jeśli pisarz okazuje się osobą antypatyczną, z którą całkiem mi nie po drodze. A przy Nienackim nie tylko wracam do Samochodzików, ale z przyjemnością poznaję jego powieści dla dorosłych.
50 lat serialu
Twtter is a day by day war
50 lat, aż się nie chce wierzyć… Szkoda, że nie bliżej, ale na zamek w Radzyniu Chełmińskim stare zdjęcia zawsze fajnie popatrzeć.
Z obsady sporo osób się już wykruszyło…
Ciekawe jakie to atrakcje przygotowano?
Ciekawe jakie to atrakcje przygotowano?
Ciężko stwierdzić, ponieważ na stronie grudziadz.nasze miasto są zamieszczone zdjęcia jeszcze ze ś.p. Mikulskim, więc niezbyt aktualne...
W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"
A te atrakcje to nie jest to co jest napisane w artykule?
Kino plenerowe z serialem, nocne zwiedzanie zamku z wchodzeniem na wieżę oraz zabawy w szukanie skarbu templariuszy.
Twtter is a day by day war
Taka sympatyczna ciekawostka:
Wieki Stare i Nowe, tom 15 (20) z 2020 roku
Adrian Uljasz, Ojczysta edukacja historyczno-krajoznawcza oraz kulturalna w powieściach Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Książki drukowane, filmy, nowe
media.
Abstrakt: Zbigniew Nienacki (1929—1994) był bardzo popularnym pisarzem w okresie Polski Ludowej. Największy rozgłos przyniósł mu cykl powieści o Panu Samochodziku. W artykule omówiono, na podstawie analizy treści książek Z. Nienackiego oraz kwerendy prasowej i internetowej, wartość tych publikacji w edukacji historyczno-krajoznawczej i kulturalnej, przybliżono także kwestie recepcji czytelniczej, adaptacji filmowych oraz ich odbioru, poruszono zagadnienia dostępności i popularności powieści na nośnikach cyfrowych. Efektem analizy materiału badawczego jest potwierdzenie słuszności wstępnych tez o dużej wartości edukacyjnej oraz stałej poczytności powieści o Panu Samochodziku, a także niegasnącej popularności serialu Samochodzik i templariusze.
Słowa kluczowe: Zbigniew Nienacki, edukacja historyczno-krajoznawcza, literatura polska dla
dzieci i młodzieży po 1945 roku, adaptacje filmowe literatury polskiej po 1945 roku
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/506845/edition/475232/content
Hebius, w ferworze innych zajęć, których miałem ostatnio sporo, umknęła mi publikacją, którą linkujesz. Rzeczywiście sympatyczna ciekawostka. Tezy wyważone, z którymi w większości można się zgodzić. Materiał jest dość obszerny, przytoczę więc lwią część podsumowania:
Powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku stanowią ważną część polskiej tradycji literackiej. Świadczy o tym chociażby fakt, że inni autorzy próbowali pisać kontynuację cyklu. Książki o Panu Tomaszu stale cieszą się zainteresowaniem licznego grona dziecięcych, nastoletnich i dorosłych czytelników. Współtworzą naszą rodzimą kulturę popularną, a dzięki filmowi Huberta Drapelli Samochodzik i templariusze ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej — także ojczystą kulturę masową. Pan Tomasz to jedna z jej głównych ikon. Stał się nią ze względu na swoje cechy, które fascynowały wielu czytelników i widzów: odwagę, erudycję, skuteczność w działaniu, zdolności detektywistyczne.
Książki o przygodach Pana Samochodzika mają duże znaczenie z punktu widzenia edukacji regionalnej oraz krajoznawczej. Ich wartość rozrywkowa, kształcąca i wychowawcza jest na tyle ponadczasowa, że czytelnikom zwykle nie przeszkadzają nieaktualne akcenty propagandowe. Realia powieściowe z czasów PRL stanowią dodatkową wartość poznawczą dla młodych odbiorców. Część młodzieżowych czytelników postrzega elementy propagandy z tamtych lat jako dokument epoki. Ci, którym nie odpowiadają akcenty propagandowe, np. podkreślanie lojalności bohatera wobec władz Polski Ludowej, wydźwięk antyniemiecki niektórych powieści, popularyzacja harcerstwa z okresu PRL, źle oceniają cykl o Panu Samochodziku.
Z. Nienacki do dziś rozwija zainteresowanie światową kulturą popularną. Po poznaniu jego książek wielu czytelników sięga po klasyczne dzieła literackie, jak powieści Karola Maya i Juliusza Verne’a, oraz ogląda ich adaptacje filmowe.
Uniwersalne wartości wychowawcze, popularyzowane przez autora, to patriotyzm ogólnopolski, regionalny i lokalny, poszanowanie dla norm prawnych, szacunek dla dóbr kultury, tolerancja wyznaniowa i etniczna, miłość do przyrody, ekologiczny styl życia. Z poglądem tym zgodzi się jedynie część miłośników książek pisarza. Inni widzą w powieściach o Panu Samochodziku tylko dobrą literaturę rozrywkową, jeszcze inni odbiorcy traktują je jako nieaktualny dokument propagandy i edukacji z okresu PRL.
O Nienackim i Tomaszu z perspektywy członków "starego" forum, z dużym udziałem Teresy:
Nienacki i jego bohater literacki w teleturnieju Va Banque. Via PawelBoombel:
https://twitter.com/PawelBoombel/status/1611321078831366145?s=20&t=2MeRiUF5LcN61wmVkU1fnQ
Jak oni mogli nie znać tych dwóch odpowiedzi. 🤔
W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"
@kustosz nie mam pojęcia. A z której to części?
OK, skoro tamto pytanie było za 1000, to może najpierw za 500 punktów. W którym tomie występuje Wszędobylska Hanna?:)
@kustosz przede wszystkim, jak trzymamy się Va Banque to ja powinienem odpowiadać pytaniem 😛
@pawelboombel Nie trzymamy się. Już pisałem, że dla mnie to irytująco dziwaczna formuła.