Na potrzeby filmu Gniazdo kręconego na wyspie Wielka Żuława w Iławie w 1974 r zbudowano grodzisko.
Na tej samej wyspie w Iławie z użyciem zbudowanego na potrzeby filmu Gniazdo grodu nakręcono spektakl telewizyjny w reż. Królikiewicza film "Kronika Polska Galla Anonima".
W 1978 roku nakręcono film Niemcza 1017 z użyciem tych samych dekoracji. W filmie tym grała m.in. Pola Raksa.
Rosjanie kręcili w 1977/78r. film Katarzyna II - jako ciekawostkę podam, że przywieźli swoich 400 statystów bo nasi byli zbyt drodzy.
Podobno sceny z Pana Samochodzika też kręcono w Iławie.
Zastanawiałem się nawet kiedyś, czy kręcone na Wielkiej Żuławie „Gniazdo” nie zainspirowało Nienackiego do napisania „Dagome indexem”. Nie jest to poparte żadnymi dowodami, myślę jednakowoż, iż powstawanie tego rodzaju produkcji na progu domu pisarza nie mogło przejść bez echa.
Nie znam żadnego wywiadu udzielonego z okazji pisania/wydania „Dagome indexem”, ale może ktoś z Was natknął się na informacje o źródłach inspiracji tej powieści?
Na pewno nie kręcono nad Jeziorakiem filmu kryminalnego zatytułowanego właśnie "Jeziorak" w reż. Michała Otłowskiego, zapewne ze względu na cięcie kosztów.:/
W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"
Nie znam żadnego wywiadu udzielonego z okazji pisania/wydania „Dagome indexem”, ale może ktoś z Was natknął się na informacje o źródłach inspiracji tej powieści?
W artykule "Z dala od zgiełku" opublikowanym w 1989 roku, w Magazynie Wydawnictwa Pojezierze o swojej pracy na trylogią "Dagome Iudex" Nienacki mówi tak:
Właściwie nikt nie przedstawił nam w beletrystyce Polski przedchrześcijańskiej - mówi Nienacki. - Pisarzy paraliżowało wiele rzeczy, niewiedza historyków, ruszenie czegoś, w czym kościół ma swój decydujący głos. Zaczynając "Dagome Iudex" zastałem pole niczyje, w którym króluje tylko "Stara baśń", wyśmiana przez naukowców i nie aspirująca do odpowiedzi na pewne pytania stawiane przez współczesnych Polaków. Mogę tylko powiedzieć, że najbardziej interesował mnie podczas pisania "Dagome Iudex" problem władzy, reszta jest tłem obyczajowym.
W innych wywiadach mówił, że chciał zapisać białe plamy w przedchrześcijańskiej historii Polski. Wiadomo, że temat ten interesował go od dawna, wszak w sztuce teatralnej z 1964 roku zatytułowanej "Myszy króla Popiela" przedstawił nieco inną, ubraną w formę groteski, wersję mitu o królu Popielu. Zadedykował zresztą tę sztukę Pawłowi Jasienicy.
Tak właśnie było. Czytałem o tym, aczkolwiek nie pamietam już gdzie.
Rolę Jezioraka zagrał Zalew Zegrzyński, plenery były kręcone też na Narwią i Rządzą - wszystko w okolicach Zalewu...w necie padają nazwy okolicznych miejscowości gdzie były zdjęcia: Legionowo, Serock, Wieliszew...
Tak więc Jezioraka w ,,Jezioraku,, nie ma za wiele 😁...
Tym niemniej to bardzo dobry wg mnie film, ze znakomitą rolą Jowity Budnik.
Zastanawia mnie zawsze, kiedy go sobie przypominam, dlaczego wszystkie miejscowości zachowały w filmie swoje nazwy...poza Iławą, którą przemianowano na... Iławiec...
Ktoś zna odpowiedź?
Mało znany polsko-belgijski film pt. "Siemiany"
Film "Siemiany" zdobył nagrodę Prix Arte, ufundowaną przez francusko-niemiecką stację telewizyjną Arte nadającą programy o tematyce kulturalnej. Nagrodę, która wynosi 2000 euro, otrzymał reżyser filmu, urodzony w Polsce Irlandczyk Philip James McGoldrick.
Obraz zgłoszono do konkursu w kategorii krótkometrażowych filmów europejskich.
Andrzej i Michał to nastoletni chłopcy, którzy każdego roku przyjeżdżają razem do Siemian, niewielkiej miejscowości turystycznej położonej z dala od miasta. Silna więź między chłopcami nada ich przyjaźni zupełnie nowy charakter. W roli chłopców wystąpili Damian Ul i Michał Włodarczyk.
Kolejny film kręcony na Ziemi Iławskiej ( Szymbark) to "Król Olch"
reżyseria: Volker Schlöndorff
Muzyka: Michael Nyman
Zdjęcia: Bruno de Keyzer
W roli głównej: John Malkovich
Na podstawie: Michel Tournier "Le Roi des Aulnes" (książka)
Inne tytuły: Le Roi des aulnes, oraz The Ogre,
ciekawostki w artykule Made in Warmia i Mazury
i jeszcze jeden film
„Mistrz”, scenariusz: Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka (pisząc scenariusz autorzy inspirowali się filmami „La Strada” (reż. F. Fellini), oraz „Wieczór” kuglarzy (reż. I. Bergman), zdjęcia Piotr Liskowski, muzyka Wojciech Lemański. Obsada: Konstantin Lawronenko jako Mistrz, Jacek Braciak jako Młody, Monika Buchowiec jako Anna, Teresa Branna jako Andżela, Aurelia Georges jako Elodie, Krystyna Starościk jako Labuda. Czas trwania: 120 minut. Premiera 30.09.2005r.
"...Przez Zalewo nie. Nie lubię tego miejsca..."
Bardzo interesujące! Damian Ul to chłopiec, który grał w „Sztuczkach”. Oglądaliście?
@seth_22
Oczywiście! ,,Sztuczki,, uwielbiam! A Damian Ul jest w nich po prostu genialny!