Forum

Notifications
Clear all

Noc Muzeów 2022


PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  

Ktoś się wybiera?

W Warszawie? Mnie zainteresowała Radiostacja Babice, spacer z przewodnikiem, 4 km, co godzina od 18. Może ktoś chętny?

Twtter is a day by day war


Cytat
Tagi tematu
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3033
 
Wysłany przez: @pawelk

Ktoś się wybiera?

Jak zawsze, ale tylko u siebie, do lokalnego muzeum. 


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 

Z chłopakami ze stowarzyszenia zastanawiamy się czy nie udostępnić naszej izby historii tego wieczoru. Taka noc muzeów to niezła promocja jest.

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 

Mnie z całości gdańskiego repertuaru tylko to zaciekawiło:

GDAŃSK - (Muzeum Archeologiczne)
 Piwnica Romańska - nocne zwiedzanie podziemi dawnego klasztoru dominikanów. Następnie można przejść do bazyliki, na nocne zwiedzanie świątyni z oo. Dominikanami. Spichlerz „Błękitny Baranek” - realistycznie odtworzona średniowieczna uliczka z rekonstruktorami, inscenizacjami z dawnego życia mieszkańców, rzemieślników
 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @aldona

Piwnica Romańska - nocne zwiedzanie podziemi dawnego klasztoru dominikanów.

O, tam właśnie byliśmy w listopadzie. 


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  

Trochę się zmieniła moja optyka na temat tego co bym chciał odwiedzić jutro, radiostacja Babice (a raczej jej pozostałości) są dostępne bez potrzeby korzystania z Nocy Muzeów. W tej sytuacji, mogę spróbować ogarnąć temat off-line i jeśli ktoś by był zainteresowany, możemy zrobić sobie wspólną wycieczkę.

Moje plany na teraz, to pewnie jedna z trzech pozycji: Politechnika Warszawska (twierdzą, że pokazują miejsca niedostępne, ale dla mnie to trochę podróż sentymentalna i chętnie bym zajrzał i zobaczył co i jak się zmieniło), Dworzec Główny z muzeum kolejnictwa lub Reduta Banku Polskiego na Daniłłowiczowskiej (kiedyś, za dawnych, dobrych, komunistycznych czasów byłem tam raz, z kolegą, którego ojciec był żołnierzem i cała rodzina mogła wchodzić do sklepu dla żołnierzy z lepszym zaopatrzeniem i innymi cenami, ale niewiele pamiętam).

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  

A tak przy okazji, @aldona byłaś może w Stoczni Cesarskiej? U Szarego Burka są fajne zdjęcia.

Z wizytą w Stoczni Cesarskiej - Szary Burek

Stocznia Cesarska

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @pawelk

byłaś może w Stoczni Cesarskiej?

Po tym jak teren został udostępniony i zrobiono w zasadzie szlak do zwiedzania, to nie byłam. Ale.....pójdę 🙂


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  
Wysłany przez: @aldona
Wysłany przez: @pawelk

byłaś może w Stoczni Cesarskiej?

Po tym jak teren został udostępniony i zrobiono w zasadzie szlak do zwiedzania, to nie byłam. Ale.....pójdę 🙂

Byłaś wcześniej na nielegalu?

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @pawelk

Byłaś wcześniej na nielegalu?

W zasadzie nie. Facet, który nas wpuścił, bo kolega miał tam sprawę do załatwienia, po prostu nas zostawił, bo mu się chodzić nie chciało. Generalnie mieliśmy problem z wyjściem. Bo chcieliśmy wyjść nielegalnie, ale czemu tak, to już nie pamiętam. 


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  
Wysłany przez: @aldona

W zasadzie nie. Facet, który nas wpuścił, bo kolega miał tam sprawę do załatwienia, po prostu nas zostawił, bo mu się chodzić nie chciało. Generalnie mieliśmy problem z wyjściem. Bo chcieliśmy wyjść nielegalnie, ale czemu tak, to już nie pamiętam. 

No to czekam na relację.

Ja sobie odpuściłem NM2022. Planowałem Dworzec Główny, Ania o 18 przejeżdżała obok i powiedziała, że kolejka jest na kilka godzin stania. Nie, nie, nie. W takiej kolejce bym stanął, gdyby miejsce było niedostępne poza dzisiejszym dniem a tak nie jest.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @kustosz
Wysłany przez: @aldona

Piwnica Romańska - nocne zwiedzanie podziemi dawnego klasztoru dominikanów.

O, tam właśnie byliśmy w listopadzie. 

Tak, fajne miejsce.

Mnie w tym roku Noc Muzeów nie zachwyciła. W Warszawie zaciekawiło mnie jednie zwiedzanie Wedla (czekoladowe rzeźby i linia produkcyjna), ale okazało się, że zwiedzanie jest on-line. 🙁 

Z kolei z łódzkiego repertuaru wyleciało sporo ciekawych miejsc (np. PWSFTViT, Muzeum Książki Artystycznej, nocne spacery po Brusie czy podziemna katedra Lindleya). Zostało to co można spokojnie ogarnąć w jakikolwiek inny dzień.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  
Wysłany przez: @milady

W Warszawie zaciekawiło mnie jednie zwiedzanie Wedla (czekoladowe rzeźby i linia produkcyjna), ale okazało się, że zwiedzanie jest on-line.

Kiedyś było na miejscu ale to jedno z tych miejsc, do których stoi się godzinami. No i pełne rozbawionych dzieciaków, bo przecież można degustować. Nie powiem, chętnie bym jakieś ptasie mleczko czy sezamka spróbował, ale tam powinno być mnóstwo ciekawych rzeczy, których nie da się spokojnie obejrzeć w czasie takiej imprezy.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Ktoś z Was wybrał się ostatecznie gdzieś wczoraj wieczorem na noc muzeów?

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3033
 

Ja oczywiście byłem u siebie, w miejscowym muzeum, przez jakieś trzy i pół godziny z przerwą na kolację (mam do zamku dwie, trzy minuty spacerem).

18:00 wernisaż wystawy  "MASUREN” - Mazury przed 1945 r. w malarstwie - obrazy i grafiki ze zbiorów Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu. 

Początek - oficjalna nuda (drętew gadki organizatorów - zastępcy burmistrza Kętrzyna, dyrektorki muzeum i kuratora ze strony niemieckiej - w dwóch językach). Słucha kilka osób, a większość publiczności (chmary rodziców z dziećmi) kręci się po sali rozwiązując muzealną krzyżówkę. Hasłami tytuły obrazów, czy imiona malarzy - w sumie dobry sposób na zaangażowanie najmłodszych zwiedzających chociaż niekoniecznie powinno się to łączyć z oficjalnym wernisażem. Po części werbalnej była wyżerka w holu muzeum - stół zastawiono ładnie i na bogato talerzami z kanapeczkami, przekąskami i kieliszkami wina. Ale za akurat przyszedłem prosto po obiedzie degustacje sobie darowałem i skoncentrowałem na oglądaniu obrazów. Malarze lokalni, może i w Niemczech znani trochę bardziej, ale w Polsce raczej w ogóle. Obrazy jak obrazy. 

Tak to wyglądało: oficjele gadają, tłum się kręci (zdjęcia z oficjalnej strony miasta)

1652632440-280203933_375711981259817_6427976422991165234_n.jpg

A robienia tej fotki byłem nawet świadkiem, bo stałem nieopodal i słyszałem jak Strażnik Miejski instruuje bohaterkę "A teraz niech się pani pochyli i udaje, że wpisuje hasło"
1652632515-280046484_375711827926499_6958586060195752859_n.jpg
 
I na koniec prosta zagadka dla forumowiczów: Czy jest tu Hebius? (Aldona i Nietajenko nie podpowiadają!)
 
1652632822-279952090_375711864593162_6734161237180431308_n.jpg

OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3033
 

19:00 - 20:00 Sala piętro wyżej i przearanżowana wystawa „CENNE - BEZCENNE- NIEUTRACONE” z kuratorskim oprowadzaniem Andrzeja Rzempołucha. 

Andrzej Rzepołuch to pracownik (teraz już emerytowany) muzeum w Olsztynie i gros obiektów na wystawie pochodzi z olsztyńskich zbiorów. Ale w latach czterdziestych zostały zabezpieczone na terenie kętrzyńskiego powiatu, w miejscowych nierozszabrowanych do końca pałacach, dworach i kościołach przez Zofię Licharewą, organizatorkę kętrzyńskiego muzeum.  

Wystawa była w muzeum przez ostatni rok i zajmowała obie największe sale. Na parterze były portrety szlachty i arystokracji pruskiej, na piętrze - sztuka sakralna. Wszystko już widziałem po kilka razy, ale wiadomo, ze przy każdym zwiedzaniu da się obejrzeć w miarę dokładnie jeden, dwa obrazy, a przy zwiedzaniu z kuratorem jest zawsze okazja dowiedzieć się czegoś nowego, więc ten punkt Nocy w Muzeum był punktem obowiązkowym.

Galeria portretów Dönhoffów/Denhoffów z pałacu w Drogoszach (zdjęcia ze strony muzeum) - akurat nie ma mojego ulubionego, bo tu widać najstarsze, a mnie się podoba jeden z ostatnich, młodego Bogusława, o którym pisał Ignacy biskup Krasicki w liście polecającym do króla Poniatowskiego:

„Najjaśniejszy Panie, Oddawca graf Dönhoff mój sąsiad, kawaler je wszech miar znakomity, którego łaskawym względom Pana Mojego Miłościwego polecam, a przy tej okazji biorę śmiałość przesłać rzecz szacowną z starożytności krajowych, jest to urna znaleziona świeżo koło Reszla, a w niej kości na wpół spalone i rzeczy, które tam tych czasów zabobonność przy pogrzebach
między zwłoki kłaść była zwykła. Racz WKM dobrotliwie przyjąć ten mały upominek”

1652633965-280718600_5459374304081386_5840311473246900396_n.jpg
 
Pierwszy z lewej - chyba najsłynniejszy z polskich Denhoffów, Władysław, któremu po pierwszej bitwie pod parkanami Turcy urżnęli głowę i się cieszyli, ze samego Sobieskiego ukatrupili, bo panowie byli podobni przynajmniej z kurpulentnej figury: 
1652635181-280632646_5459374480748035_6728585790114738702_n-1.jpg
 
Nowość na wystawie - dwa portrety party małżeńskiej z muzeum w Morągu - ładny przykład malarstwa akademickiego:
1652634189-280487544_5459374334081383_5136206251601232767_n.jpg
 
Od 22:30 do północy byłem jeszcze na zwykłym oprowadzaniu po zamku z przewodnikiem, ale to głównie dla osoby przewodnika, którego lubię słuchać, bo o tym, co go interesuje opowiada zawsze ze swadą i przejęciem, a jest wręcz świetny, gdy przychodzi do cytowania poezji Arno Holza (przy którym zawsze podkreśla, że był wielokrotnie nominowany do nagrody Nobla, ale umarł, więc ją dali Mannowi).
 

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Dla mnie musiałoby być coś ekstra żeby chciało mi się tłoczyć wtedy kiedy inni się tłoczą.


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4537
Topic starter  
Wysłany przez: @kustosz

Dla mnie musiałoby być coś ekstra żeby chciało mi się tłoczyć wtedy kiedy inni się tłoczą.

Dlatego zawsze doceniałem możliwość wejścia do miejsc zwykle niedostępnych. Ale ponieważ coraz więcej ludzi się w to bawi, to odechciewa mi się stać w tych niesamowicie długich kolejkach, raczej preferuję miejsca, gdzie są mniejsze grupy ludzi ale trzeba się zapisywać. W tym roku jakoś nie miałem takiego ciśnienia.

 

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3033
 

Bywam u siebie w muzeum średnio raz w miesiącu. Na wykładach poświęconych poszczególnym zabytkom, grupom zabytków, czy osobom uwiecznionym na prezentowanych portretach. Więc kameralnych spotkań na 20-50 osób mam aż nadto i takie trochę bujnego życia z muzealną salą pełną kłębiącej się publiki to dla mnie miła odmiana.


OdpowiedzCytat
Yvonne
(@yvonne)
Member Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3582
 

Czy ktoś z Warszawy i okolic był może kiedyś w Villi La Fleur w Konstancinie?

Widzę, że działo się tam podczas Nocy Muzeów:

 

1653940957-Screenshot_2022-05-30-21-56-52-858_comfacebookkatana.jpg
 
Myślę, że to ciekawe miejsce. 
Chciałabym je zobaczyć:
 
Post został zmodyfikowany 2 lata temu 2 times przez Yvonne

OdpowiedzCytat
Share: