Znani – Nieznani – Roman Niewiarowicz

Jest taka grupa aktorów, których wszyscy znają ale nikt nie wie jak się nazywają. Ja dałem taką plamę gdy spotkałem zupełnie przypadkiem wnuczkę takiego aktora. Aktora, który grał w wielu filmach ale nikt nie zwracał uwagi na to kim jest. Aktor, którego grób na Starych Powązkach tym razem odwiedziłem to nie jest aktor, wielu ról, wręcz przeciwnie, to aktor jednej roli. Bo… zagrał w jednym filmie. Za to wszyscy, którzy ten film oglądali a jestem przekonany, że to znacząca większość, muszą go pamiętać. Postać, którą aktor ten odtwarzał to aktor Walicki w Awanturze o Basię z 1959 roku.

Roman Niewiarowicz urodził się we Lwowie w 1902 roku. Występował na deskach teatrów, później zajął się reżyserią, również w teatrach. W czasie wojny prowadził Teatr Komedia w Warszawie ale jednocześnie uczestniczył w organizacji zamachu na Igo Syma, wreszcie aresztowany dwa lata przeżył w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

Express Ilustrowany 1946

Po wojnie dalej występował i tworzył. Wszyscy pewnie znają film według jego scenariusza – Szatan z siódmej klasy, prawie wszyscy kojarzą Żonę dla Australijczyka a niektórzy Panienkę z okienka.

Roman Niewiarowicz zmarł prawdopodobnie w lipcu 1972 roku (tak podaje większość portali) choć na jego grobie widnieje rok 1973.

Plakat pochodzi z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, wycinek z Expressu Ilustrowanego z zasobów biblioteki Regionalia Ziemi Łódzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *