Forum

Czy lubicie muzykę ...
 
Notifications
Clear all

Czy lubicie muzykę klasyczną? Poll is created on Lis 06, 2019

  
  
  

Czy lubicie muzykę klasyczną?  

Strona 2 / 2
  RSS

Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 12 miesięcy temu
Posty: 1199
29 czerwca 2020 21:56  
Wysłany przez: @hebius

Słyszałem o siostrze Mozarta. I jestem dość sceptycznie nastawiony do tych teorii. Wbrew pozorom i kobiety w tamtym czasie mogły już być koncertującymi pianistkami i (a nawet zwłaszcza) kompozytorkami. Przykładem nasza Maria Szymanowska (1789-1831).

Chociaż siostrę Mozarta i Marię Szymanowską dzieliło niespełna 30 lat to ich kariery przypadały na dwie różne epoki. Nannerl zakończyła karierę przed rokiem 1770, w konserwatywnym i tradycyjnym świecie. Szymanowska zdobyła sławę już po Rewolucji Francuskiej i po okresie ogromnego rozluźnienia obyczajowego. Jej wielbicielami byli czołowi romantycy. Zresztą początkowo Szymanowska była tylko salonową ciekawostką. Prawdziwą, "zawodową" karierę zaczęła dopiero po rozwodzie z mężem.


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Potwierdzony
Dołączył: 12 miesięcy temu
Posty: 1023
29 czerwca 2020 22:07  

Tak, ale gdy Szymanowska koncertowała po Europie siostra Mozarta, od 1801 wdowa, też się zajmowała muzyką - udzielała lekcji, uczyła gry na fortepianie. Nikt jej już nie bronił komponować. 

Zresztą nieważne - dyskutować po tym artykule o siostrze Mozarta, to jak się zastanawiać dlaczego Salieri zabił Mozarta po obejrzeniu "Amadeusza".


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 12 miesięcy temu
Posty: 2043
29 czerwca 2020 22:47  

Oczywiście nie jestem specjalistką od Marii Anny Mozart, ale w 1801 roku ona miała już 50 lat, podczas gdy Maria Szymanowska była młodziutką dziewczyną. To jest całe pokolenie. Czas, przez który wiele może się zmienić. Z tego co zrozumiałam Nannerl od 18 roku życia nie rozwijała się muzycznie. Wydaje mi się, że czym innym jest w tym wieku zajmować się nauką gry na fortepianie (pytanie na jakim poziomie) a czym innym komponować.

Mnie jej postać po prostu zaciekawiła i skłoniła do pewnej refleksji.

Hebius, nie spodobał Ci się artykuł?

Najważniejsze, żeby był szacunek. Wtedy może i miłość się zrodzi.


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Potwierdzony
Dołączył: 12 miesięcy temu
Posty: 1023
30 czerwca 2020 15:54  

Nie chodzi o to, że się nie spodobał, ale to wszystko czyste spekulacje na potrzeby wystawianej sztuki. A ja w sumie nie mam żadnej głębszej wiedzy ani na temat Mozarta, ani jego rodziny, więc nie mam pojęcia, na ile to wszystko o Marii Anny Mozart jest prawdopodobne. 


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2
Share: