Forum

Notifications
Clear all

Księga Strachów - upolitycznione przygody Pana Samochodzika  

Strona 3 / 3
  RSS

Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3798
27 stycznia 2020 10:11  
Wysłany przez: @nietajenko

Póki co lipa. Zmieniła się kierowniczka biblioteki, a ta jest formalistką. Poprzednia, pani Basia nas lubiła. Można było zawsze liczyć na chwilę rozmowy, herbatkę, czasem wizytę Miernickiego.

A jakie formalności są konieczne? Bo bez herbatki jakoś tam da radę się obejść;)


OdpowiedzCytat
seth_22
(@seth_22)
Member Potwierdzony
Dołączył: 11 miesięcy temu
Posty: 264
30 stycznia 2020 00:37  

@Nietajenko ugrzązł nam w procedurach. Miejmy nadzieję, że go odzyskamy 😉


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Wkurwiony Admin
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 768
11 kwietnia 2020 14:06  

Wyobraźcie sobie, że podczas świątecznego pichcenia odsłuchuję sobie audiobook "Księgi Strachów". Doszedłem do rozdziały czternastego i co słyszę w zajawkach rozdziału? "Kto jest kto". Przecież taki tytuł nosił dorosły pierwowzór opowiadania o Haubitzu. Przypadek? Nie sądzę.

I wish I could abort the government


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 1509
21 listopada 2020 16:35  

Ciekawy profll na Instagramie

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3798
21 listopada 2020 17:06  
Wysłany przez: @pawelk

Ciekawy profll na Instagramie

Zakładam, że jakoś się to ma do "Księgi strachów". Wyjaśnisz Pawle?


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 1509
21 listopada 2020 17:39  
Wysłany przez: @kustosz

Zakładam, że jakoś się to ma do "Księgi strachów". Wyjaśnisz Pawle?

Zacytuję opis z Insta

(...)Oglądając zrobioną przez chłopców mapę okolicy dowiedziałem się, że jezioro Jasień kształtem swym przypomina literę ,,S". Pałac leży po jednej stronie wypiętego brzuszka tej litery, a po drugiej stronie znajduje się kolonia domków campingowych. Tam także, obok, był obóz harcerzy(...)

Uważam, że jezioro Jasień to jezioro Morzycko.Wśród jezior Pojezierza Myśliborskiego swoim przebiegiem najbardziej przypomina literkę S.Wiemy również, że niegdyś Moryń słynął z ogromnych obozów harcerskich oraz żeglarskich, a pałac w Gądnie mógł stanowić inspirację dla pisarza.Niegdyś posiadał taras oraz wyraźnie zarysowane dwa ryzality boczne(foto 1978r. WZKZ).
(...)Nasz obóz harcerski zbudowany został na brzegu pięknego jeziora Jasień, w okolicy
niezwykle malowniczej, na Pojezierzu Myśliborskim. Otaczają jezioro lesiste - wzgórza pełne jarów i wąwozów, przez które płyną małe rzeczki. Na jednym końcu jeziora, od strony południowej, rozciąga się wieś ze starym kościółkiem, a na drugim końcu jeziora znajduje się zrujnowany młyn. O dwa kilometry od wioski, na brzegu jeziora, stoi pałac z dwiema strzelistymi wieżami i wielkim tarasem. Dookoła pałacu rozciąga się rozległy i dziki park. Cała ta okolica - jeziora, wielkie lasy i pola uprawne za wsią - należały niegdyś do rodu hrabiów von Haubitz(...)
Nienacki w powieści opisuje Moryń i jego kościół, jednak nic nie wspomina o szachownicy na świątyni.Wiemy przecież, że autor podążał szlakiem szachownic i musiał wiedzieć o jej istnieniu. Czyżby był to zabieg literacki i pisarz zdublował miejsca i Jasień i Moryń to jedno. Umieścił, więc znak szachownicy na kościółku w Jasieńiu?Wiemy,że w Moryniu był młyn i miał swoją legendę o młynarzu.Odległość z Morynia do Gądna to dwa kilometry,a po drodze wzdłuż malowniczych brzegów jeziora możemy spotkać dwa czarcie głazy.
(...)Stary kościół z tajemniczą szachownicą. W wiosce Jasień istnieje stary XIII-wieczny kościółek, a na jego kamiennym murze, tuż przy drzwiach wejściowych, widnieje wyryta w kamieniu szachownica. Takich szachownic jest podobno jeszcze kilka na kościołach w pobliskich okolicach. Znak szachownicy miał również w swym herbie ród grafów Haubitzów...

(...)Stary kościół z tajemniczą szachownicą.
W wiosce Jasień istnieje stary XIII-wieczny kościółek, a na jego kamiennym murze, tuż przy drzwiach wejściowych, widnieje wyryta w kamieniu szachownica. Takich szachownic jest podobno jeszcze kilka na kościołach w pobliskich okolicach. Znak szachownicy miał również w swym herbie ród grafów Haubitzów i, jak twierdzą niektórzy ludzie, ten znak pozostawili oni na kościołach, które fundowali w swoich rozległych dobrach.(...)
Pałac w Gądnie zamieszkiwała przed wojną stara szlachecka rodzina Von Rohr. Szanowane rody pruskie miały wojskowe tradycje. Herb głównej linii von Rohr przedstawia szachownicę. Herb rodu von Rohr z Gądna nieco ewoulował i wzór szachownicy przybiera wygląd zaostrzonych pól. Jednak na który herb natrafił Nienacki? Ciekawe jest skojarzenie - Haubitz - niem. oznacza haubica, czyli działko z lufą - rurą. Rohr - niem. to rura😉 Z pewnością historia rodziny jest fikcją literacką. Jednak co jest prawdą,a co fantazją wiedział tylko autor, a nam czytelnikom zostają tylko spekulacje. Może właśnie to jest magia książek Nienackiego,że tak jak bohater powieści rozwiązujemy zagadki i odkrywamy miejsca na mapie.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Strona 3 / 3
Share: