Forum

Robert Harris
 
Notifications
Clear all

Robert Harris


Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 4094
Topic starter  

„Oficer i szpieg” Roberta Harrisa - warto teraz przypomnieć tę powieść. To fabularyzowana historia afery Dreyfusa, która wstrząsnęła Francją pod koniec XIX wieku, podzieliła społeczeństwo i doprowadziła do fundamentalnych zmian w armii i polityce tego kraju. Powieść niezwykle barwna, napisana mistrzowsko z wielką dbałością o detale, a przy tym drobiazgowo oparta na faktach historycznych. Narratorem i głównym bohaterem jest oficer, który po pierwszym procesie Dreyfusa przejmuje kierownictwo komórki francuskiego wywiadu i wpada na trop niezwykłych faktów dotyczących tej sprawy. W tej powieści jest wszystko, wątki szpiegowskie, wielka polityka, szkic stosunków społecznych, kompleksów i namiętności targających Francją u progu XX wieku.

Świetna książka i prawdziwie filmowa narracja. W trakcie lektury projekcja odbywała się w mojej głowie - poszczególne sekwencje, sceny, ujęcie, niemalże prowadzenie kamery. Nic dziwnego, że powieścią zachwycił się Roman Polański, który przeniósł ja na ekran w swoim najnowszym filmie. „Oficer i szpieg” (tytuł oryginalny: "J'accuse") Romana Polańskiego otrzymał właśnie wielką nagrodę jury przyznawaną drugiemu najlepszemu filmowi na festiwalu filmowym w Wenecji. Premiera w Polsce zapowiadana jest na grudzień. Nie mogę się doczekać!

1568064337-oficer-i-szpieg.jpg

 

Zachwycony powieścią „Oficer i szpieg”, po skończonej lekturze, natychmiast rzuciłem się na inne powieści Harrisa i…. przeżyłem rozczarowanie. Cóż, od „Oficera i szpiega” dzielą je lata świetlne. Autor który taki apetyt rozbudził historią afery Dreyfusa okazuje się drugorzędnym Forsythem czy trzeciorzędnym Ludlumem. Ani śladu tej maestrii, wyłącznie rzemiosło lepszej a często nawet nieco gorszej próby.

Najlepszą z trzech pozostałych książek Harrisa jakie przeczytałem jest „Vaterland”, pomysł bardzo chwytliwy, z gatunku historii kontrfaktycznej. Rzecz dzieje się w latach 60-tych XX wieku, w III Rzeszy, która wyszła zwycięsko ze zmagań II wojny światowej, w przededniu kolejnych urodzin fuhrera. Książka napisana w konwencji kryminału noir, wciąga bez wątpienia i pewnie gdyby nie wysoko ustawiona poprzeczka oceniłbym ją lepiej. Na podstawie tej książki, w 1994 roku powstał film „Vaterland - Tajemnica III Rzeszy”, którego niestety nie widziałem.

1568064416-Vaterland_1994_film_02.jpg

 

„Konklawe” to średniak. Znowu obiecujący temat, bo polityczne intrygi za kulisami wyboru papieża zapowiadają smakowitą lekturę, ale mam wrażenie, że ten potencjał został tu słabo wykorzystany.

I najgorszy z tej trójki „Archangielsk”. Powieść zapowiada samochodzikową wręcz intrygę, bo głównym bohaterem jest brytyjski historyk, który wpada na trop zaginionego notesu z notatkami Stalina z ostatnich miesięcy jego życia. Książkę do połowy czyta się jako tako, potem to już tylko koszmarny gniot. Zmarnowany pomysł.


Cytat
Yvonne
(@yvonne)
Member Potwierdzony
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 1878
 

Kustoszu, widziałeś już film?


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 4094
Topic starter  

@yvonne

Nie oglądałem, cholera i muszę wreszcie obejrzeć. Tylko, że ciężko już złapać ten film. Strasznie szybko przemykają teraz przez ekrany kin.


OdpowiedzCytat
Share: