Wiecie co to jest hoax? Według wikipedii to "fałszywa informacja pozorująca prawdziwą, aby wprowadzić w błąd odbiorcę". Oprócz codziennych wkrętek w Internecie bywają wkrętki spektakularne. Chyba najbardziej znaną wkrętką w polskim Internecie jest historia ulicy Henryka Batuty na Ursynowie. W rzeczywistości jest to ulica Batuty ( https://pl.wiktionary.org/wiki/batuta ) natomiast w roku 2004 grupa osób wprowadziła do wikipedii informacje na temat "patrona" tej ulicy, Henryka Batuty (cała historia opisana jest tutaj). Od tego czasu tego typu informacje są coraz lepiej sprawdzane przed publikacją.
Kolejnym miejscem, gdzie pojawiają się wkrętki jest oczywiście Twitter bo jest mocno dynamiczny i informacja bardzo szybko się rozprzestrzenia. W tej sytuacji sukcesem wkrętki jest gdy zaczyna być publikowana poza Twitterem lub powielana przez profesjonalnych dziennikarzy. W związku z moimi zainteresowaniami obserwuję takie działania w obszarze piłki nożnej. Dotychczas najbardziej profesjonalną wkrętką mogli pochwalić się kibice Legii, którzy przygotowali i opublikowali w Internecie informację o transferze szwajcarskiego zawodnika do klubu z Łazienkowskiej (można o tym poczytać tutaj) natomiast dzisiaj ktoś wykorzystując fakt zwolnienia Ricardo Sa Pinto z SC Braga wyprodukował informację (cytując oficjalny komunikat klubowy) o tym, że piłkarze nareszcie są wolni od tyrana i monstrum, cytując "anonimowego piłkarza". Opublikował tę informację zmieniając nazwę swojego profilu na TT na Isabel dos Santos Coproviao nawiązując do polskiej dziennikarki sportowej, która mocno krytykowała działania trenera podczas jego pobytu w Polsce, Izy Koprowiak. Wydaje się, że tak prosto przygotowany dowcip nie ma szans powodzenia (tym bardziej, że pozostałe informacje na profilu tegoż użytkownika były kilka dni temu pisane po polsku a info o RSP po portugalsku) ale okazało się, że przed świętami polscy dziennikarze stracili czujność i... bez sprawdzania źródła powielali tę informację nie tylko na Twitterze ale również na uznanych portalach informacyjnych. A ponieważ Internet nie zapomina i co raz zostanie napisane pozostaje na zawsze to właśnie informacja o Sa Pinto spycha z pierwszego miejsca w świecie informacji piłkarskiej trochę już przyblakłego Wittwera 🙂
Twtter is a day by day war
Tak, wiemy, co to hoax.
A w związku z czym ten topik?
A ja nie wiem co to hoax. Dla mnie to o czym piszesz to po prostu fake news.
A w związku z czym ten topik?
A ot tak, dlatego jest w różnych różnościach.
Twtter is a day by day war
A ja nie wiem co to hoax. Dla mnie to o czym piszesz to po prostu fake news.
Fake news, zgodnie z definicją ma na celu korzyści finansowe, polityczne lub prestiżowe (tak mówi wiki) natomiast hoax jest konsekwencją błędów, pogłoską, legendą miejską (urban legend), wynikiem pseudonaukowej analizy lub wkrętką prima aprilisową (to też za wiki). Więc to nie jest to samo. Wszystkie trzy zdarzenia, które opisałem miały na celu wkręcenie czytelników, bez żadnych innych korzyści.
Twtter is a day by day war
A ja nie wiem co to hoax.
Bo nadal jesteś raczkującym wikipedystą 😀
Znaczy się, to taka znana nam po prostu kaczka dziennikarska?
Znaczy się, to taka znana nam po prostu kaczka dziennikarska?
Coś więcej ale chyba kaczka dziennikarska też się w tym mieści.
Twtter is a day by day war