Żeby przeżyć przygodę trzeba być do tego przygotowanym i angażować się w sprawy, które dzieją się wokół. Z tradycji literatury dla młodzieży najbliżsi Nienackiemu są London, May i Verne. Wywiad z pisarzem z 1976 roku.
W wywiadzie udzielonym Joannie Szczęsnej Zbigniew Nienacki mówi o swoim młodzieńczym pragnieniu tworzenia literatury i o cechach charakteru, które sprawiły, że został autorem literatury dla młodzieży. Opowiada o swojej pierwszej książce, Uroczysku, i o najpopularniejszej postaci z jego powieści, Panu Samochodziku, który zrodził się w czwartej książce. „Pan Samochodzik jest taką osobą, jaką ja chciałbym być” – wyznaje pisarz. Przyznaje też, że jego bohater ma wielki wpływ na jego własne życie – nawet jego przeprowadzka z miasta do mazurskiej wsi Jerzwałt była po części spowodowana poszukiwaniem inspiracji do kolejnych książek. Mówi o walorach dydaktycznych swoich powieści i o tym, jak przekazywać młodzieży wiedzę unikając skolarskiej nudy.
Zbigniew Nienacki (ur. 1 stycznia 1929 roku w Łodzi, zm. 23 września 1994 roku w Morągu) – pisarz, dziennikarz, dramatopisarz, autor cieszącej się ogromną popularnością serii powieści przygodowych dla młodzieży o muzealniku-detektywie zwanym Panem Samochodzikiem (1964-1985). Był też autorem książek dla dorosłych, m.in. Raz w roku w Skiroławkach (1883)i Wielki las(1987). Kilka jego powieści zekranizowano, m. in. Wyspę Złoczyńców (1964)oraz Niesamowity dwór(1970).
Oryginalnie klip wywiadu zamieszczony na stronach Ninateki
https://ninateka.pl/audio/w-poszukiwaniu-przygody-rozmowa-ze-zbigniewem-nienackim
Oryginalnie klip wywiadu zamieszczony na stronach Ninateki
Myślałem, że znalazłeś wideo:)
Mam wrażenie, że Nienacki miał kilka programowych tez dotyczących swojej twórczości, które powtarzał prawie we wszystkich wywiadach. Jak choćby ta, wyjaśniająca dlaczego bohater jego książek adresowanych do młodzieży jest osobą dorosłą. Albo o zmieniającym się modelu przygody.
BTW Irytuje mnie ździebko jego tembr głosu.
Ciężko odpowiadać za każdym razem inaczej na takie same pytania.
Ale też mniej trzeba było wysilać się na oryginalność w tamtych czasach. Nie było internetu, który zbiera wszystkie treści i umożliwia łatwe dokonywanie porównań.
Rozmowa Alexa i grupy Nienackofanów z Alicją Janeczek o Nienackim z czerwcu 2011 roku. Dosyć to chaotyczna rozmowa. Pani Alicja nieustannie popada w dygresje, bardzo trudno utrzymać ją w ryzach głównego wątku dyskusji.
Czego, między innymi, można się z tej rozmowy dowiedzieć? Że to Alicja zaszczepiła Nienackiemu żeglarskiego bakcyla. Że pisarz (tej oficjalnej formy używa pani Alicja mówiąc o Nienackim) był bardzo wymagający wobec siebie i innych. Że nawet w czasach jerzwałdzkich konsultował swoje książki z żoną i z jej zdaniem się liczył. Że kręcił nosem na ekranizacje swoich książek ale je tolerował. Że, jej zdaniem, pisanie kontynuacji serii o Panu Samochodziku przez innych autorów to dobry pomysł. W tej i wielu innych sprawach powołuje się na autorytet Heleny Nowickiej. W ogóle, zwraca uwagę szacunek, z jakim Alicja wypowiada się o żonie Nienackiego.
Znowu jakiś typ przepisuje od innych fragmenty życiorysu Nienackiego żeby... no właśnie nie do końca rozumiem jaki był cel tego "artykułu".
Twtter is a day by day war
Przeczytałem z rozbawieniem 😀
Gdyby wygasł link kopia strony będzie tu: https://web.archive.org/web/20200104202922/https://www.fakt.pl/hobby/historia/pan-samochodzik-kapus-sb-i-erotoman/10x6tnn?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
.. no właśnie nie do końca rozumiem jaki był cel tego "artykułu".
Cel akurat jest jasny. To jest przecież "Fakt" a misją "Faktu" jest epatowanie sensacją:) A okazją jest kolejna rocznica urodzin pisarza. Zresztą to chyba jedyny sposób żeby zainteresować Nienackim szerszą grupę odbiorców niż kilku oszołomów z ZNienacka;)
Ale sam Nienacki byłby chyba zadowolony, skoro liczył się dla niego już sam fakt, że o nim piszą. A ten tekst z faktu to takie powierzchowne banialuki, że aż trudno się nie śmiać.
A ten tekst z faktu to takie powierzchowne banialuki, że aż trudno się nie śmiać.
Taki target.
Niewiele jest materiałów filmowych z udziałem Mistrza.
Może komuś udałoby się odnaleźć tę kronikę:
Polska Kronika Filmowa 27/88 - jeden z tematów poświęcony jest Nienackiemu. Trwa minutę. Tytuł tego tematu to "Znad Jeziora - portret pisarza Z. Nienackiego".
tę namierzyłem kiedyś sam:
Polska Kronika Filmowa 24/85 - reportaż pt. " Ziemia sercu bliska". Między 1:59 a 2:07 jest migawka jak Zbigniew Nienacki podpisuje książki w Olsztynie w Domu Polskim na III Ogólnopolskim Forum Literackim, które odbyło się w dniach 30-31 maja 1985 r. Tytuł imprezy: "Ziemie odzyskane w literaturze". Zjechało się wówczas do Olsztyna ok. 200 pisarzy polskich.
@Mirku pozwoliłem sobie zmienić temat na bardziej ogólny, tak żeby nie ograniczać się tylko do PKF.
Ja znalazłem taki wywiad - nie wiem czy gdzieś już był ale jest ciekawy. I autor tutaj twierdzi, że postać PS ewoluowała.
https://ninateka.pl/audio/w-poszukiwaniu-przygody-rozmowa-ze-zbigniewem-nienackim
Twtter is a day by day war
@Mirku pozwoliłem sobie zmienić temat na bardziej ogólny, tak żeby nie ograniczać się tylko do PKF.
jak najbardziej słuszna decyzja
ZŁOTA DZIESIĄTKA REPORTAŻY Radia Olsztyn
Ciekawy reportaż z 1975 roku.
Po raz kolejny możemy posłuchać głosu pisarza, tu znajdziecie ten reportaż:
z archiwum Radia Olsztyn, reportaż z roku 1979 "Jerzwałdzka ballada" – Wojciech Ogrodziński
m.in od min 3:38 wypowiedź Zbigniewa Nienackiego ( ma kilka wejść)
@Mirku pozwoliłem sobie zmienić temat na bardziej ogólny, tak żeby nie ograniczać się tylko do PKF.
Ja znalazłem taki wywiad - nie wiem czy gdzieś już był ale jest ciekawy
Ja natomiast pozwoliłem sobie połączyć ten temat z istniejącym o prawie takim samym tytule. Materiał, który linkujesz Pawle jest w pierwszym poście w tym wątku.
Materiał, który linkujesz Pawle jest w pierwszym poście w tym wątku.
Tak, zauważyłem, nie szukałem tutaj 🙂
Twtter is a day by day war
Ciekawy reportaż z 1975 roku.
Po raz kolejny możemy posłuchać głosu pisarza, tu znajdziecie ten reportaż:
Sympatyczny reportaż, choć w większości Nienacki powtarza znajome tezy związane z cyklem Pan Samochodzik i swoim życiem w Jerzwałdzie. O przygodzie, którą trzeba umieć zauważyć, o tym że Tomasz to jego alter ego, że jest samotnikiem i bardzo polubił życie na wsie, że przekonał się, iż wiele prac gospodarskich potrafi zrobić sam etc.
Reportaż nagrywany jest w przededniu wydania "Uwodziciela". Nienacki opowiadając o tej książce, mówi, że prawdopodobnie niczego dla dorosłych więcej nie napisze, bo w "Uwodzicielu" zawarł wszystko co miał do powiedzenia;) Jako wielbiciel "Skiroławek" bardzo się cieszę, że było to czcze gadanie:)
Z ciekawostek, dziennikarka cytuje ustępy z konstytucji republiki jerzwałdzkiej, która stanowi dość zabawny spis zasad obowiązujących mieszkańców i gości gospodarstwa Nienackiego w Jerzwałdzie.
....reportaż z roku 1979 "Jerzwałdzka ballada" – Wojciech Ogrodziński
1979 rok, czyli jeszcze przed "Skiroławkami", a z reportażu przebija obraz wsi, który potem znajdziemy na kartach powieści "Raz w roku w Skiroławkach". Dostrzegam też postacie, które sportretuje Nienacki tam i w "Wielkim lesie". Oprócz wiejskiej inteligencji pojawia się chyba w tle pierwowzór Marii Porowej:)
A swoją drogą, artystycznie, ten Sokołowski reprezentuje całkiem przyzwoity poziom.
Fragment wywiadu ze Zbigniewem Nienackim przeprowadzonego przez Ireneusza Iwańskiego w 1985 roku.
To jest ten słynny wywiad z Nienackim, który znałem dotąd tylko w wersji drukowanej pod tytułem "Zanim dostanę Nobla", ze słynnym ustępem:
Ja się uważam za pisarza bardzo wielkiego. Skromna powinna być zakonnica, panienka z dobrego domu. Pisarz nie musi być skromny:)
Świetny kąsek Mirku!