Forum

Notifications
Clear all

Ciekawe recenzje, artykuły

Strona 2 / 2

Piter
(@piter)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 miesięcy temu
Posty: 268
 

"....Zdaniem jednych zaszczepiał bakcyla zainteresowania archeologią i historią, zdaniem innym wszczepiał ideologię socjalistyczną...."

Kaźdy wybierał z książek co mu pasowało. Jedni rzeczy przyjemne i mądre, drudzy ideologię socjalistyczną. Co do Nienackiego, cieszę się, źe nie znałem go osobiście, bo czytając to co piszą i môwią o nim ludzie to pewnie znienawidziłbym jego książki.

Post został zmodyfikowany 3 miesiące temu 2 times przez Piter

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 4668
 

Również wątpię żebym polubił Nienackiego jako człowieka. A czy chcemy czy nie, sympatia bądź antypatia do autora, jeśli są silne, stanowią jakiś pryzmat przez który czytamy jego książki.


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Potwierdzony
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 1486
 

A ja pewnie bardzo. Bo zauważyłem ostatnio - na przykładzie Ziemkiewicza -  że nie mam najmniejszej chęci ani czytać nowych pozycji, ani wracać do starych rzeczy, które kiedyś bardzo mi się podobały, jeśli pisarz okazuje się osobą antypatyczną, z którą całkiem mi nie po drodze. A przy Nienackim nie tylko wracam do Samochodzików, ale z przyjemnością poznaję jego powieści dla dorosłych.


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 2121

OdpowiedzCytat
seth_22
(@seth_22)
Member Potwierdzony
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 479
 

50 lat, aż się nie chce wierzyć… Szkoda, że nie bliżej, ale na zamek w Radzyniu Chełmińskim stare zdjęcia zawsze fajnie popatrzeć.

Z obsady sporo osób się już wykruszyło…


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 4668
 

Ciekawe jakie to atrakcje przygotowano?


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 3220
 
Wysłany przez: @kustosz

Ciekawe jakie to atrakcje przygotowano?

Ciężko stwierdzić, ponieważ na stronie grudziadz.nasze miasto są zamieszczone zdjęcia jeszcze ze ś.p. Mikulskim, więc niezbyt aktualne...

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 2121
 

A te atrakcje to nie jest to co jest napisane w artykule?

Kino plenerowe z serialem, nocne zwiedzanie zamku z wchodzeniem na wieżę oraz zabawy w szukanie skarbu templariuszy.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Hebius
(@hebius)
Męber Potwierdzony
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 1486
 

Taka sympatyczna ciekawostka:

Wieki Stare i Nowe, tom 15 (20) z 2020 roku

Adrian Uljasz, Ojczysta edukacja historyczno-krajoznawcza oraz kulturalna w powieściach Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Książki drukowane, filmy, nowe
media. 

Abstrakt: Zbigniew Nienacki (1929—1994) był bardzo popularnym pisarzem w okresie Polski Ludowej. Największy rozgłos przyniósł mu cykl powieści o Panu Samochodziku. W artykule omówiono, na podstawie analizy treści książek Z. Nienackiego oraz kwerendy prasowej i internetowej, wartość tych publikacji w edukacji historyczno-krajoznawczej i kulturalnej, przybliżono także kwestie recepcji czytelniczej, adaptacji filmowych oraz ich odbioru, poruszono zagadnienia dostępności i popularności powieści na nośnikach cyfrowych. Efektem analizy materiału badawczego jest potwierdzenie słuszności wstępnych tez o dużej wartości edukacyjnej oraz stałej poczytności powieści o Panu Samochodziku, a także niegasnącej popularności serialu Samochodzik i templariusze.
Słowa kluczowe: Zbigniew Nienacki, edukacja historyczno-krajoznawcza, literatura polska dla
dzieci i młodzieży po 1945 roku, adaptacje filmowe literatury polskiej po 1945 roku

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/506845/edition/475232/content


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 4668
 

Hebius, w ferworze innych zajęć, których miałem ostatnio sporo, umknęła mi publikacją, którą linkujesz. Rzeczywiście sympatyczna ciekawostka. Tezy wyważone, z którymi w większości można się zgodzić. Materiał jest dość obszerny, przytoczę więc lwią część podsumowania:

Powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku stanowią ważną część polskiej tradycji literackiej. Świadczy o tym chociażby fakt, że inni autorzy próbowali pisać kontynuację cyklu. Książki o Panu Tomaszu stale cieszą się zainteresowaniem licznego grona dziecięcych, nastoletnich i dorosłych czytelników. Współtworzą naszą rodzimą kulturę popularną, a dzięki filmowi Huberta Drapelli Samochodzik i templariusze ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej — także ojczystą kulturę masową. Pan Tomasz to jedna z jej głównych ikon. Stał się nią ze względu na swoje cechy, które fascynowały wielu czytelników i widzów: odwagę, erudycję, skuteczność w działaniu, zdolności detektywistyczne.

Książki o przygodach Pana Samochodzika mają duże znaczenie z punktu widzenia edukacji regionalnej oraz krajoznawczej. Ich wartość rozrywkowa, kształcąca i wychowawcza jest na tyle ponadczasowa, że czytelnikom zwykle nie przeszkadzają nieaktualne akcenty propagandowe. Realia powieściowe z czasów PRL stanowią dodatkową wartość poznawczą dla młodych odbiorców. Część młodzieżowych czytelników postrzega elementy propagandy z tamtych lat jako dokument epoki. Ci, którym nie odpowiadają akcenty propagandowe, np. podkreślanie lojalności bohatera wobec władz Polski Ludowej, wydźwięk antyniemiecki niektórych powieści, popularyzacja harcerstwa z okresu PRL, źle oceniają cykl o Panu Samochodziku.

Z. Nienacki do dziś rozwija zainteresowanie światową kulturą popularną. Po poznaniu jego książek wielu czytelników sięga po klasyczne dzieła literackie, jak powieści Karola Maya i Juliusza Verne’a, oraz ogląda ich adaptacje filmowe.

Uniwersalne wartości wychowawcze, popularyzowane przez autora, to patriotyzm ogólnopolski, regionalny i lokalny, poszanowanie dla norm prawnych, szacunek dla dóbr kultury, tolerancja wyznaniowa i etniczna, miłość do przyrody, ekologiczny styl życia. Z poglądem tym zgodzi się jedynie część miłośników książek pisarza. Inni widzą w powieściach o Panu Samochodziku tylko dobrą literaturę rozrywkową, jeszcze inni odbiorcy traktują je jako nieaktualny dokument propagandy i edukacji z okresu PRL.


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2
Share: