Forum

Street art, prawdzi...
 
Notifications
Clear all

Street art, prawdziwa sztuka czy jedynie dekoracja?

Strona 1 / 2

Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  

Nie każdy mural to sztuka, tak jak nie każdy obraz zasługuje by zawisnąć w galerii. Street art stał się w ciągu ostatnich lat bardzo popularnym pomysłem na urozmaicenie oraz upiększenie przestrzeni miejskiej. Warto zadać sobie pytanie czy to jest sztuka czy tylko dekoracja? A może wcale nie upiększa otoczenia wprowadzając chaos w uporządkowaną przestrzeń miejską? 

Goszcząc ostatnio we Wrocławiu zawędrowaliśmy w efektowną enklawę street artu. Reportaż z tej wizyty zamieściłam na PORTALU.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


Cytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4529
 

Lubię fotografować murale ale kocham kamienice z czerwonej cegły, dla mnie obmalowywanie nawet najpiękniejszymi obrazami parterów takich kamienic psuje całość obrazu. Dodatkowo mam trochę wrażenie, że "galeria" nie ma żadnej myśli przewodniej tylko od Sasa do lasa, od starożytnego Egiptu do wrzutów kibicowskich. Chyba przy takiej koncepcji bardziej mi pasuje mur warszawskich Wyścigów. Trochę wygląda jak przegląd różnych stylów ale ponieważ każdy dostaje jedną płytę muru to tworzy to wrażenie katalogu/wydawnictwa.

 

BTW popsuliście konkurs zdjęciowy...

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 

Świetne Wasze zdjęcia przede wszystkim, które ukazują tę sztukę jako ... właściwie Sztukę, a nie zwykły mural. Bardzo lubię murale i zwracam na nie uwagę w każdym mieście, które odwiedzam. Większość niestety nie jest zachęcająca. Nie znałam Wrocławia z tej strony i krótko mówiąc, zachwyciło mnie to miejsce. Popatrzałam na mapę i widzę, że ulica i kamienice przy niej. nie są aż tak zniszczone jak się spodziewałam, jeśli dołożymy do tego, jak piszesz, odnowę i remont niektórych miejsc, to myślę, że straci to troszeczkę swój urok. 

Miałam problem z przeczytaniem tego zdania:

aranżowanych w miejscach mocno zindustrializowanych

Po prostu poplątał mi się język. Czy jak to pisałaś to nie miałaś problemu z klawiszami? 😀 😀 😀


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @aldona

Nie znałam Wrocławia z tej strony i krótko mówiąc, zachwyciło mnie to miejsce.

Milady zawsze wynajdzie jakieś offowe ciekawostki. Ale Panoramę Racławicką też zwiedziliśmy:)

1575196499-panorama-racawicka-znienacka.jpg

Wysłany przez: @aldona

(...) jeśli dołożymy do tego, jak piszesz, odnowę i remont niektórych miejsc, to myślę, że straci to troszeczkę swój urok. 

Remont dotyczy raczej otoczenia, chodników, krawężników, parkingów etc, choć po coś te rusztowania stoją więc i przy kamienicach dłubią.

Wysłany przez: @pawelk

Dodatkowo mam trochę wrażenie, że "galeria" nie ma żadnej myśli przewodniej tylko od Sasa do lasa, od starożytnego Egiptu do wrzutów kibicowskich.

W istocie tak jest, choć zupełnie mi to nie przeszkadza. Te murale to pewien kolaż koncepcji i stylów, które zostały umieszczone w zupełnie innym kontekście niż spotyka się to zazwyczaj i być może dlatego zrobiły na mnie niesamowite wrażenie.

Wysłany przez: @pawelk

BTW popsuliście konkurs zdjęciowy...

Nic nie popsuliśmy. Wszystkie głosy w konkursie zostały oddane wcześniej.


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @kustosz

Ale Panoramę Racławicką też zwiedziliśmy:)

A jak krasnale? Dalej są na swoich miejscach? 🙂 


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4529
 
Wysłany przez: @kustosz

Te murale to pewien kolaż koncepcji i stylów,

Kolaż jednak powinien tworzyć spójne dzieło a tutaj wydaje się, że tak nie jest.

Wysłany przez: @kustosz

być może dlatego zrobiły na mnie niesamowite wrażenie.

Oczywiście każdemu podobają się inne rzeczy inaczej by było nudno ale ja jednak wolę gdy albo są to spójne dzieła albo w miejscach, w których nie psuje to widoku całości. Z tego co pokazaliście mi pasuje kamienica z jaskółkami (te ściany boczne po wyburzonych obok kamienicach nie są generalnie atrakcyjne) oraz mur z ptakami (aczkolwiek w połączeniu z roślinami rosnącymi przed murem bardziej by pasowały motyle i pszczoły, to by tworzyło spójny obraz).

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  
Wysłany przez: @pawelk

ja jednak wolę gdy albo są to spójne dzieła albo w miejscach, w których nie psuje to widoku całości.

Wysłany przez: @pawelk

mam trochę wrażenie, że "galeria" nie ma żadnej myśli przewodniej tylko od Sasa do lasa, od starożytnego Egiptu do wrzutów kibicowskich.

Nie odniosłam takiego wrażenia, być może dlatego, że spójna koncepcja murali pasuje w miejscach jakkolwiek spójnych architektonicznie (np. wspomniany przez Ciebie mur warszawskich Wyścigów). W podwórku przy Roosevelta mamy do czynienia z szarymi blokami połączonymi w jedność z kamienicami obrzuconymi równie szarym tynkiem, kamienicami z widoczną cegłą ale częściowo otynkowanych przy czym pozostała ich część wygląda jakby ich elewacja po prostu odpadła, różnorakimi komórkami, niskimi samodzielnymi budynkami oraz murem oddzielającym podwórko od klasztoru Ojców Karmelitów Bosych. Wszystko to sprawia, że stworzenie w takiej przestrzeni murali o różnej tematyce i w różnych formach street artu nie jest żadnym minusem. Gdyby była to jednolita przestrzeń być może mogłabym się z Tobą zgodzić. Próbowałam sobie wyobrazić jak to podwórko musiało wyglądać wcześniej i stwierdzam, że teraz jest z pewnością przyjemniejsze a już bezsprzecznie będzie kiedy zakończony zostanie remont terenów zielonych.

Co również ciekawe zazwyczaj w przestrzeni miejskiej mamy do czynienia z pojedynczymi muralami natomiast na Roosevelta mamy ich całą galerię w jednym miejscu.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  

Poza tym różnorodność może wynikać z faktu, iż w tworzeniu tego miejsca mieli brać czynny udział nie tylko artyści ale również mieszkańcy, którzy częściowo próbowali swoich artystycznych możliwości sami próbując malować bądź podrzucali artystom pomysły dotyczące tego co ma zostać przedstawione na muralach.

Coś mi mówi, że przykładowo to może być dziełem któregoś z mieszkańców.

1575205643-20191124_125811.jpg

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @milady

Coś mi mówi, że przykładowo to może być dziełem któregoś z mieszkańców.

Świetny przykład jak kontekst może zmieniać odbiór. Obrazek sam w sobie nieporadny i żałosny, w tym otoczeniu, uroczy:)


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  

Przy okazji tego tematu przypomniała mi się pewna wioska niedaleko Jerzwałdu, Rodowo. Byłam tam chyba w 2017 roku. Do Rodowa co roku na przełomie czerwca i lipca w ramach międzynarodowego pleneru zjeżdżają artyści a samo Rodowo zyskało miano "Wioski cudów". Jeszcze w żadnej polskiej wsi nie mogłam oderwać oczu od każdego prawie podwórka - sztuka zagościła w Rodowie na słupach, płotach, elewacjach, przystankach, w ogródkach, w szkole i na drzewach. Niesamowite wrażenie.:)

1575318539-DSCN0143.jpg
1575318709-DSCN0155.jpg
1575318720-DSCN0163.jpg
1575318730-DSCN0166.jpg
1575318756-DSCN0173.jpg
1575318768-DSCN0180.jpg

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @milady

Rodowo.

No patrz! Będę tamtędy niedługo przejeżdżać więc wstąpię. 


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 

Mam mieszane uczucia. Zdaję sobie sprawę, że graficiarze muszą się gdzieś wyżyć, ale żeby upstrzyć frontowe elewacje? Dla mnie dobry mural powinien spełnić kilka warunków. Powinno się go umieszczać w miejscach brzydkich (mury oporowe, tylne ściany garaży, komórek, bezokienne szczyty budynków), nie powinien zakrywać miejsc estetycznych (zabytkowe elewacje, kolumnady), powinien być spójny z otoczeniem i ewentualnymi sąsiednimi muralami, nie powinien być nachalny, powinien przedstawiać jakąś głębszą treść, dobrze jak wpisany jest w kontekst miejsca. 

Ta wrocławska "galeria" to IMO chaos artystyczny i kompozycyjny. Obrazki są od sasa do lasa. Niektóre lepsze, niektóre gorsze. Tu jest fajny mural:

?itok=z6V6hiIL

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @nietajenko

Ta wrocławska "galeria" to IMO chaos artystyczny i kompozycyjny.

A mi właśnie dlatego się podoba. Bo jest przypadkowe a nie z nastawieniem tematycznym. 


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
 
Wysłany przez: @nietajenko

Mam mieszane uczucia. Zdaję sobie sprawę, że graficiarze muszą się gdzieś wyżyć, ale żeby upstrzyć frontowe elewacje? Dla mnie dobry mural powinien spełnić kilka warunków. Powinno się go umieszczać w miejscach brzydkich (mury oporowe, tylne ściany garaży, komórek, bezokienne szczyty budynków), nie powinien zakrywać miejsc estetycznych (zabytkowe elewacje, kolumnady), powinien być spójny z otoczeniem i ewentualnymi sąsiednimi muralami, nie powinien być nachalny, powinien przedstawiać jakąś głębszą treść, dobrze jak wpisany jest w kontekst miejsca. 

Ta wrocławska "galeria" to IMO chaos artystyczny i kompozycyjny. Obrazki są od sasa do lasa. Niektóre lepsze, niektóre gorsze.

Zgadzam się w pełni z kolegi opinią!

Wysłany przez: @nietajenko

Tu jest fajny mural:

To nie żadne "tu" tylko Warszawa, na tyłach Nowego Światu, koło Pałacu Branickich.


OdpowiedzCytat
Nietajenko
(@nietajenko)
Kopię w gruncie rzeczy Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1023
 
Wysłany przez: @wowax

Zgadzam się w pełni z kolegi opinią!

No patrz, jednak w czyś się zgadzamy. 😉

Cała naprzód ku nowej przygodzie!
Taka gratka nie zdarza się co dzień
Niech piecuchy zostaną na brzegu
My odpocząć możemy i w biegu!


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
Topic starter  
Wysłany przez: @nietajenko

Powinno się go umieszczać w miejscach brzydkich (mury oporowe, tylne ściany garaży, komórek, bezokienne szczyty budynków), nie powinien zakrywać miejsc estetycznych (zabytkowe elewacje, kolumnady),

Ale we Wrocławiu na Roosevelta tak właśnie jest! Może nie ujęłam tego odpowiednio we wpisie, ale idąc ulicą elewacje kamienic wyglądają tak jak wszystkie inne w tej okolicy. Nieciekawe, ale może kiedyś odnowią.

Natomiast wchodząc w podwórze.. wszyscy doskonale wiemy jak wyglądają zaniedbane  biedne podwórza w polskich miastach. Uwierz mi, że gdyby nie te murale to byłoby to jedynie szare podwórko pełne wspomnianych przeze mnie kamienic, bloków, komórek, komóreczek, płotów  i ...brzydoty.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

No i chyba ten remont zawdzięczają mieszkańcy muralom. Miasto chwali się tą uliczną galerią, sporo ludzi się tam kręci, więc żeby nie było obciachu postanowili trochę doinwestować.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

To jeszcze a propos wrocławskich murali. Na tę miniaturę natknęliśmy się w drodze do Panoramy Racławickiej. Rafał Wojaczek, który od 1964 mieszkał, pracował, tworzył i staczał się, właśnie we Wrocławiu. I tam popełnił samobójstwo w 1971 roku. Tylko jeden rok życia dzieli go od "elitarnego" klubu 27.

1576945244-wojaczek.jpg

OdpowiedzCytat
Teresa van Hagen
(@teresa-van-hagen)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1926
 

To może tutaj się podzielę muralami tym razem spoza Polski 😉 Nie mogłam sobie odpuścić szczególnie pierwszego, a drugi mnie ubawił. Malowidła nie były raczej w bardzo eksponowanych miejscach 😀 ...

 

1576958013-DSC_0931.jpg
1576958087-DSC_0919.jpg

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

To co prawda nie street art, ale sztuka pokrewna więc nie będę tworzył oddzielnego wątku. Lost Gardens of Heligan w Kornwalii, rzeźba autorstwa Sue Hill ubrana w pory roku. Piękne.

1613839696-ubrana-w-pory-roku.jpg

OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2
Share: