Forum

Elena Ferrante
 
Notifications
Clear all

Elena Ferrante

Strona 1 / 2

Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
Topic starter  

Czy ktoś z Was czytał „Genialną przyjaciółkę” Eleny Ferrante lub ogląda nakręcony przez HBO serial?

Proszę któregoś z Adminów o przeniesienie tematu do seriali. 

Temat został zmodyfikowany 4 lata temu przez Milady

Cytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 

Nie czytałam, ale zajrzałam do informacji o czym jest ta książka i jeśli faktycznie, jak pisze recenzent, są smaczki Neapolu lat pięćdziesiątych to z ciekawości zobaczę czy biblioteka posiada tę pozycję. Tym bardziej, że autorkę wychwalają i polecają na różnych stronach internetowych. 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Ja również nie czytałam książki ani też nie znam serialu. Ale może skusiłabym się na serial w wolnej chwili.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
Topic starter  

@aldona

Nie do końca wiem, jak wyglądały smaczki Neapolu w latach 50., ale podoba mi się klimat tego serialu (mam za sobą dwa odcinki). Jest powojenna bieda, próby wyrywania się z niej, są zarysowane rozlewające się wtedy na zachodzie Europy ruchy lewicowe. Odmiana w zalewie amerykańskich seriali. 

Jak znajdę czas, pooglądam dalej. 

 


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @seth_22

Nie do końca wiem, jak wyglądały smaczki Neapolu w latach 50.

Ja też nie wiem 🙂 tylko tyle co z jakichś ulotnych wspomnień literackich i chyba ogólnego wrażenia. Ale właśnie o tym piszesz, że dostarcza tego niecodziennego klimatu.


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Na portalu możecie przeczytać moje wrażenia z książki oraz serialu "Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante. Nie chcę dyskutować sama ze sobą także zapraszam zarówno do lektury jak i do obejrzenia serialu.

Post został zmodyfikowany 4 lata temu przez Milady

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Yvonne
(@yvonne)
Member Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3580
 

Milady, dawno nikt tak mnie nie zachęcił do lektury!

Muszę zobaczyć, czy pierwsza część jest dostępna w mojej bibliotece.


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @yvonne

Milady, dawno nikt tak mnie nie zachęcił do lektury!

Dziękuję Yvonne. Mam wrażenie, że nie przekazałam w tym tekście całej głębi. Ale już dawno żadna książka czy serial nie trafiły w moje serce tak jak "Genialna przyjaciółka". Ona (film i książka) jest po prostu piękna, nie tylko pod kątem przyjaźni, ale także kulturowo, dziejowo, politycznie. I słowo piękny wcale nie oznacza słodki. Jest wiele bólu. Bywa, że nie cierpię Eleny, która jest narratorką tej opowieści. Zawsze bardziej lubiłam Lilę, która była przerażająco zdolna. I miała w sobie siłę. Gdy Elena poszła do liceum i uczyła się łaciny, Lila, która skończyła edukację na podstawówce już ją znała. Tak samo było z greką. Ale co z tego, skoro była więźniem. Jej życie zawsze zależało od kogoś innego.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Powieści nie przeczytałem ale obejrzałem całe dwa sezony "Genialnej przyjaciółki", które odpowiadają dwóm pierwszym tomom książki. I zgadzam się z Milady, że to świetna, epicka historia opowiedziana z wielkim rozmachem. To nie jest serial jakich dzisiaj wiele, który wietrzeje z głowy następnego dnia po emisji. Opowieść o trudnej, tyleż inspirującej co wyniszczającej przyjaźni Eleny i Liny toczy się na interesująco i plastycznie przedstawionym tle obyczajowym i politycznym. Epicki rozmach i głębokie zakorzenienie w XX wiecznej historii Włoch przypomina mi świetny polski serial "Dom", choć jest to oczywiście opowieść zupełnie inna.

Główna oś sporu, jaką mieliśmy z Milady oglądając wspólnie ten serial to ocena postaci Lili. Mnie ta dziewczyna doprowadza do szału. Nie wytrzymałbym z nią pięciu minut. Rozumiem sytuację bez wyjścia, w której się znalazła, rozumiem jej ambicje i marzenia, ale sposób w jaki radzi sobie z tym wszystkim irytuje mnie i odpycha. Milady ma dla niej o wiele więcej zrozumienia i sympatii. Być może rzeczywiście jest tak, że w książce postać tę przedstawiono trochę inaczej i da się ją lubić. 

Tak czy inaczej, serial bardzo mi się podoba i czekam na kolejny sezon. Czy skuszę się na książkę? Nie wiem, to chyba jednak bardziej literatura kobieca.


OdpowiedzCytat
Aga
 Aga
(@aga)
Kierowniczka Zamieszania Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3023
 

Bardzo ciekawy wpis Milady i bardzo zachęcająca recenzja. Co do książki, to chyba muszę ją wrzucić gdzieś do kolejki, ale serial to bym chętnie już teraz obejrzała. Ktoś wie gdzie można go zobaczyć?


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Aga, to jest serial HBO i ja specjalnie żeby go obejrzeć wykupiłam sobie na miesiąc HBO GO. Chyba coś około 30 zł, więc lepiej znaleźć sobie tam więcej rzeczy do obejrzenia żeby się opłacało.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @milady

...więc lepiej znaleźć sobie tam więcej rzeczy do obejrzenia żeby się opłacało.

Dwa sezony serialu to 16 odcinków, czyli mniej niż 2 złote za odcinek:)


OdpowiedzCytat
Aga
 Aga
(@aga)
Kierowniczka Zamieszania Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3023
 
Wysłany przez: @kustosz
Wysłany przez: @milady

...więc lepiej znaleźć sobie tam więcej rzeczy do obejrzenia żeby się opłacało.

Dwa sezony serialu to 16 odcinków, czyli mniej niż 2 złote za odcinek:)

30 zł to prawie bilet do kina na 1 film, czyli 16 odcinków opłaca się bardziej 😉 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Te 16 odcinków obejrzysz w 3 dni, resztę miesiąca masz na ogarnięcie innych rzeczy z HBO.:)

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3526
 

@aga

Pewnie przez miesiąc da się znaleźć też inne ciekawe tytuły. Tak po szybkim rzucie oka z pozytywnie ocenianych jest tam nowa wersja serialu "Perry Mason", "Quiz", "Trygonometria", z cięższych "Des"... A w październiku będzie leciała "Patria", która zapowiada się bardzo ciekawie, ale i boleśnie. Poza tym jest sporo filmów i starszych seriali, można sprawdzić bez kupowania: https://hbogo.pl/seriale

Ale jeśli chcesz tylko "Genialną przyjaciółkę" i jesteś gotowa na maraton to mają też 7-dniową darmową ofertę próbną:

1601670116-Bez-tytulu.png

OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 
Wysłany przez: @maruta

7-dniową darmową ofertę próbną:

O tym nie wiedziałam.

Uwierzcie mi, tak Was wciągnie, że 3-4 dni zajmie obejrzenie całości. Ale jak już wspomniałam, serial według mnie przedstawia postać Lili w trochę negatywnym świetle.

Post został zmodyfikowany 4 lata temu przez Milady

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Maruta
(@maruta)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 3526
 
Wysłany przez: @milady
Wysłany przez: @maruta

7-dniową darmową ofertę próbną:

O tym nie wiedziałam.

Możliwe, że to czasowa oferta albo jakaś promocja - konkurencja czuwa 😉

Uwierzcie mi, tak Was wciągnie, że 3-4 dni zajmą obejrzenie całości. Ale jak już wspomniałam, serial według mnie oddaje postaci Lili subiektywnie.

A nawet jeśli się nie wyrobicie, to przez te siedem darmowych dni stwierdzicie, czy warto kupować.


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
Topic starter  

Fajnie, że niektórzy z Was się skusili. Moim zdaniem, serial znakomity. Książki jeszcze lepsze. 


OdpowiedzCytat
Milady
(@milady)
. Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4494
 

Seth, przeczytałeś też książki? Ja byłam zachwycona. 4 mega grube tomy, które łyknęłam od razu. Dawno tak nie miałam z literaturą. Zaczęłam się nawet zastanawiać czy nie przeczytać ich jeszcze raz od początku. A czytałeś mój ARTYKUŁ na temat tej serii?

No i co sądzisz o Linie i Elenie? Według mnie serial pokazuje Linę dużo gorzej niż książka.

W domu obiad smakuje najlepiej i jest najtańszy.
Zbigniew Nienacki "Raz w roku w Skiroławkach"


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
Topic starter  

Przeczytałem. Zacząłem mniej więcej dwa lata temu. Może faktycznie w książce Lila jest pokazana w lepszym świetle, ale w zasadzie ta serialowa też mi odpowiadała. Może znajomość książki mi to ułatwiła, rozumienie motywów Lili, jej cechy charakteru, w przypadku serialu także typ urody. Pewnie wszystko po trochu. 

Przeczytałem też Twoją recenzję. Zgadzam się, że warto zaczynać od książki. 

A „Genialna przyjaciółka” i kolejne części? Uwiodła mnie historia, odnalazłem w niej znakomicie sportretowany obraz Neapolu, dzielnicy, wreszcie rozpychających się łokciami ludzi, walczących o siebie, o każdy haust egzystancjonalnego powietrza, najczęściej otrzymujących raz za razem kopniaki od życia.

Wątki obyczajowe, społeczne i polityczne ładnie się zaplatają, rysując obraz Neapolu i jego mieszkańców wrzuconych w tryby historii Włoch i dnia codziennego.

To opowieść o skomplikowanej, trudnej, wręcz toksycznej relacji obu bohaterek. Balansującej pomiędzy twardymi realiami a wyobrażeniami na temat siebie, swojego życia. Bolesnej, bezwzględnej, odzierającej ze złudzeń. 

Wracając do Twojego pytania, powiem tak: w tym związku Lila jest ofiarą.

Post został zmodyfikowany 3 lata temu przez Milady

OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2
Share: