Forum

Notifications
Clear all

Pan Samochodzik i Fantomas

Strona 1 / 2

Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 484
Topic starter  

Na tropach Pana Samochodzika - Fantomasna stronach Muzeum Warmii i Mazur.

Są listy i skany oraz fragment MASZYNOPISU.


Cytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Oprócz maszynopisu, wspaniałe znalezisko! Odręczne notatki Nienackiego dotyczące zamków nad Loarą. Autor zaznaczał między innymi fragmenty "do konsultacji". Czyli tak właśnie wyglądał research Nienackiego. Dostęp do warsztatu pisarskiego autora to naprawdę niezła gratka dla fanów!

1580126219-fantomas-notatki.png

OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 

W maszynopisie („Fantomasa” wydano w 1973 roku) znalazł się przezabawny dialog na temat polskiej motoryzacji z pierwszej kołowy lat 70.

- Przepraszam bardzo, czy takie wozy produkuje się w Polsce? - zapytał Pigeon.

Zarumieniłam się ze wstydu (jaki wrażliwiec z tego Tomasza się zrobił). Po raz pierwszy w życiu zarumieniłam się z powodu brzydoty mego wehikułu. Zazwyczaj bowiem drwiny, jakie spotykały mnie z tego powodu, budziły we mnie jedynie wzruszenie ramion lub wydobywały na moją twarz ironiczny uśmieszek. (...)

Tym razem w grę wchodziło coś innego - honor mojego kraju. 

- Ależ nie. (Nie tylko Judasz był zdrajcą 😉 Ten wóz zrobiono prywatnie z resztek, które znajdowały się na złomie. W Polsce, panie Pigeon, produkujemy aż cztery rodzaje samochodów osobowych. Małolitrażowy dwusuw o nazwie „Syrena”, bardzo wytrwały (?) i mocny samochód „Warszawa”, budowany na licencji radzieckiej (jeśli wierzyć Wikipedii, ostatnia Warszawa zjechała z taśmy produkcyjnej 30 marca 1973 roku) i dwa rodzaje polskich fiatów: Fiat z silnikiem o pojemności 1300 cm sześciennych i fiat o pojemności 1500 centymetrów (pisownia zgodna z maszynopisem).

- No tak. Widziałem te wozy na wystawie w Wiedniu - przypomniał sobie Pigeon. - Mają bardzo dobrą opinię. 

- W Polsce myśli się o jeszcze jednym samochodzie. Małolitrażowym, dostępnym dla szerokich kręgów społecznych... 

To ostatnio zdanie sugeruje oczywiście Fiata 126p (nazwy samochodów piszę wielką literą, nie respektując tejże zasady języka polskiego), którego produkcja w Polsce - znowu Wikipedia - ruszyła 6 czerwca 1973 roku. W tym samym roku wydano „Fantomasa”, więc w tej kwestii Nienacki był na bieżąco. 


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 

@kustosz

Masz tego więcej?


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4522
 
Wysłany przez: @kustosz

Odręczne notatki Nienackiego dotyczące zamków nad Loarą. Autor zaznaczał między innymi fragmenty "do konsultacji". Czyli tak właśnie wyglądał research Nienackiego.

No właśnie się zastanawiam czy to notatki Nienackiego. Różnice w piśmie są ale nie przejrzałem próbek na tyle, żeby jednoznacznie stwierdzić. Natomiast nie ulega kwestii, że opisy zamków przygotował mu ktoś w oparciu o materiały obcojęzyczne. Na stronie 7 opisów na dole w nawiasie jest komentarz przyp. tłumacza.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @mirekpiano

Na tropach Pana Samochodzika - Fantomasna stronach Muzeum Warmii i Mazur.

Seth, masz w tym linku.


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 

Dzięki, już mam. PawelK, niewątpliwie tak. Autorstwa „konsultacji” nie podejmuję się rozstrzygać.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @seth_22

PawelK, niewątpliwie tak. Autorstwa „konsultacji” nie podejmuję się rozstrzygać.

Niewątpliwie tak czyli jak?:) To Twoim zdaniem odręczne notatki Nienackiego, czy kogo innego?


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 

W „niewątpliwie” chodziło o to, że ktoś przygotowywał mu materiały 😉


OdpowiedzCytat
Wilk1984
(@wilk1984)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 244
 

Ja się zastanawiałem czy opis zamków nad Loarą jest prawdziwym czy fikcją widać ktoś musiał opowiadać pisarzowi lub gdzieś czytał


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4522
 
Wysłany przez: @wilk1984

widać ktoś musiał opowiadać pisarzowi lub gdzieś czytał

I to jest ciekawe bo z jednej strony wygląda to tak jakby miał przygotowane rzeczywiste materiały a z drugiej w książce nie wszystko odpowiada rzeczywistości.

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @seth_22

W „niewątpliwie” chodziło o to, że ktoś przygotowywał mu materiały

No to szkoda. Bo odręczne notatki Nienackiego byłyby dla nas cenniejsze.


OdpowiedzCytat
Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 484
Topic starter  

Kogut w  winie i „Pan Samochodzik i Fantomas” Nienackiego  wśród literackich jadłospisów.

Książka Bogusława Deptuły pt. „Literatura od kuchni”, il. Maciej Jędrysik, W.A.B. 2013, 328 s.

Oto jeden z felietonów

 

wywiad z autorem


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Ilustracje Petera Kľúčika, w słowackich edycjach Pana Samochodzika, to moim zdaniem najwspanialsze rysunki jakie kiedykolwiek towarzyszyły powieściom Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży. Na PORTALU prezentuję jego szaloną interpretację przygód Tomasza w zamkach nad Loarą.


OdpowiedzCytat
Mirekpiano
(@mirekpiano)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 484
Topic starter  

@kustosz

Zgadzam się z Tobą. Mi też podobają się ilustracje Petera Kľúčika.

Chyba poszukam kontaktu do niego i zakupię sobie jakąś grafikę.

jest  tutaj

nie pożałuję tych 100 EUR

W porównaniu z  9 rysunkami Nowosielskiego, które są wystawione w Rempexie  za kwotę 57.000 PLN, czyli ok 6300 PLN za sztukę to grubo ponad 10 razy taniej.

Albo zamówię sobie u niego Ex Libris.

 

 

 


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4522
 

@mirekpiano

tutaj też jest trochę jego rysunków do kupienia

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
 
Wysłany przez: @kustosz

Ilustracje Petera Kľúčika, w słowackich edycjach Pana Samochodzika, to moim zdaniem najwspanialsze rysunki jakie kiedykolwiek towarzyszyły powieściom Zbigniewa Nienackiego...

Moim zdaniem też, ilustracje są przepiękne, pomysłowe, wesołe. Uwielbiam Petera Kľúčika. To MISTRZ nad mistrzami !!! 

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
 
Wysłany przez: @mirekpiano

Albo zamówię sobie u niego Ex Libris.

Też o tym myślałem! Mirekpiano jakby Peter się zgodził i znałbyś szczegóły to mi napisz, proszę!

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Barabasz
(@barabasz)
🙂 Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 225
 

Tutaj można zobaczyć wspaniałe ilustracje do Hobbita Tolkiena. Niestety książką z ilustracjami nigdy nie została wydana. A prace są cudowne: Klucik - Hobbit

Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie
Chuck Palahniuk - Fight Club


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Przypomniałem sobie, że dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma lasami, wykorzystałem ilustrację Petera Kľúčika, tworząc ikonkę konkursową w moim pierwszym samochodzikowym konkursie. Dzisiaj już ekskluzywną bo większość uczestników konkursu dawno już stamtąd odeszła albo ich wyrzucono.

1586512085-410.jpg

OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2
Share: