Forum

Notifications
Clear all

Adam Bahdaj

Strona 1 / 2

PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4529
Topic starter  

Nie ma jeszcze tematu o tym autorze ale pewnie się by pojawił więc zaczynam

ciekawy wywiad na temat pisarza https://newonce.sport/2020/01/sladami-do-przerwy-01-kim-byl-adam-bahdaj-i-co-po-nim-zostalo/

Twtter is a day by day war


Cytat
Tagi tematu
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 

O tak! Bahdaj potrafił przenieść czytelnika w inny świat. Dla mnie, która uwielbia Warszawę, te wszystkie nazwy ulic, skwery, stadiony, zawsze tworzyły w wyobraźni obraz wyjątkowy. Wędrowałam śladami bohaterów książek, po tych właśnie uliczkach i zakątkach żeby nasycić się klimatem i  porównywać oglądane widoki z tym co zostało w głowie po lekturze. Niestety, Warszawa już dzisiaj nie tamta, inna, na swój sposób nadal urokliwa. Coś jednak w książkach Bahdaja jest innego, co nie straciło na uroku przez te wszystkie lata, mimo, że przecież nic z tego co dzieje się w powieści już nie znajdziemy wędrując po warszawskich podwórkach i miejscach tak wyraźnie zaznaczonych w książce. 


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
 

Super! Aż sam się dziwię, że nie mamy jeszcze wątku o Bahdaju, a są o innych, średnio znanych i niszowych autorach. 

Przecież to co najmniej tak samo kultowy autor jak Nienacki!!!

I chyba bardziej znany, choćby ze względu na ilość, znakomitych w większości ekranizacji:

Wakacje z duchami

Kapelusz za sto tysięcy

Podróż za jeden uśmiech

Do przerwy 0-1

Stawiam na Tolka Banana

Telemachy

... wszystkie je śmiało można nazwać kultowymi powieściami!

Fajnie Pawle, że założyłeś ten wątek!


OdpowiedzCytat
PawelK
(@pawelk)
Member Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 4529
Topic starter  
Wysłany przez: @wowax

wszystkie je śmiało można nazwać kultowymi powieściami!

Dodam jeszcze Trzecią granicę, O piracie Rum-barbari, Pan Piramido z trzynastego piętra, Piraci z Wysp Śpiewających, Uwaga! Czarny Parasol!

Strasznie dużo tych książek Bahdaja czytało się w dzieciństwie (oprócz Trzeciej granicy bo to później).

Twtter is a day by day war


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 

Czytało się Bahdaja, oj tak! Bardzo lubiłem „Do przerwy 0:1”. Śledziłem perypetie Paragona z zapartym tchem. Bahdaj potrafił wyjątkowo sugestywnie odmalować powojenną Warszawę i jej klimat. Wolę, która znika. Grałem wtedy w piłkę nożną, więc Paragon, Mandżaro, Perełka, Królewicz, Stefanek rozpalali moją wyobraźnię. 

Serial był moim zdaniem słabszy niż książka.

Natomiast „Podróż za jeden uśmiech”, Wakacje z duchami” i „Stawiam na Tomka Banana” to dla mnie przede wszystkim znakomite seriale. Jakoś tak mi się utrwaliło. 

Nie czytałem Bahdaja wieki całe.


OdpowiedzCytat
Teresa van Hagen
(@teresa-van-hagen)
Member Potwierdzony
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 1926
 

A ja Bahdaja odświeżyłam sobie stosunkowo niedawno czytając moim córkom kolejne jego książki. I podobało się! Co prawda same z siebie potem już do nich nie wróciły, ale  słuchać chciały.

Dla mnie to chyba najpierw były kultowe seriale, a potem poznałam książki. Pamiętam, jak leciały w tv "Wakacje z duchami" musiałam podczas czołówki wyłączać telewizor tak mnie to przerażało 😉 Ale za to po latach nocowałam na zamku, gdzie miała straszyć Brunhilda i nawet poszłam na nocną wyprawę i nic!

Ale Bahdaj, obok Ożogowskiej i Makuszyńskiego był ukochanym pisarzem mojego dzieciństwa...


OdpowiedzCytat
Seth
 Seth
(@seth)
Member Potwierdzony
Dołączył: 4 lata temu
Posty: 1594
 
Wysłany przez: @pawelk

Nie ma jeszcze tematu o tym autorze ale pewnie się by pojawił więc zaczynam

ciekawy wywiad na temat pisarza https://newonce.sport/2020/01/sladami-do-przerwy-01-kim-byl-adam-bahdaj-i-co-po-nim-zostalo/

Bardzo dobry artykuł.


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
 

@seth_22

To prawda! Choćby dlatego 🙂 :

W ostatecznej wersji, tej serialowej i kinowej, razi zupełne wymazanie Polonii Warszawa. U Bahdaja jest to klub, który wywołuje emocje. Każdy chce być jak legendarny Wacław Stefanek. Jest nawet dobitny cytat, że „dla młodocianych miłośników piłki nożnej z Woli, Muranowa, Żoliborza, Starego Miasta wszystkie drogi prowadzą na ulicę Konwiktorską, gdzie znajduje się stadion Polonii”.

👍 👍 👍 

 


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @teresa-van-hagen

Ale za to po latach nocowałam na zamku, gdzie miała straszyć Brunhilda

Czyli w Niedzicy? Też tam byłam. Użądliła mnie osa i myślałam, że będzie to mój ostatni zamek, który w swoim życiu zobaczyłam.

Bahdaj miał szczęście do ekranizacji. Do dzisiaj oglądam z sentymentem filmy na podstawie jego powieści.

Wysłany przez: @wowax

Kapelusz za sto tysięcy

Ale Kapelusz nie był przecież zekranizowany. 


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
 
Wysłany przez: @aldona

Ale Kapelusz nie był przecież zekranizowany. 

Prawda, ale nie mniej kultowy, toteż wymieniłem go jednym tchem z ekranizacjami! Tym bardziej, że ilustracje do pierwszych 3 wydań są autorstwa znanego nam skądinąd Ignacego Witza!!!


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @wowax

ale nie mniej kultowy

To prawda. A w Podróży za jeden uśmiech występuje scena z kapeluszem, ale nie pamiętam dokładnie po co Duduś i Poldek ten kapelusz chcieli ukraść Plucińskiemu.


OdpowiedzCytat
Wowax
(@wowax)
Wcale nie taki zły
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 2493
 
Wysłany przez: @aldona

To prawda. A w Podróży za jeden uśmiech występuje scena z kapeluszem, ale nie pamiętam dokładnie po co Duduś i Poldek ten kapelusz chcieli ukraść Plucińskiemu.

Nie ukraść tylko podmienić - zamienił go bowiem z siedzącym obok w kawiarni na molo gościem, granym przez Aleksandra Dzwonkowskiego, który miał w nim kupon z piątką w totka. A Plucińskich to było tam dwóch, z czego wynikło nieliche zamieszanie. 😎 


OdpowiedzCytat
Aldona
(@aldona)
... Moderator
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 5962
 
Wysłany przez: @wowax

Nie ukraść tylko podmienić

W ogóle tego nie pamiętam. 


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @pawelk

ciekawy wywiad na temat pisarza

Fajny artykuł, choć trochę za bardzo piłkarsko centryczny, jak na mój gust. Najbardziej zainteresowała mnie geneza słynnego niegdyś słówka „muka”:)

Ojciec znowu powtórzył: „Żadnego słowa matce!”. Wtedy powiedziałem: „muka!”. Ojciec się wzdrygnął. Zaczął dopytywać, co to. A to był jakiś szkolny slang, słowo, które znaczyło wszystko i nic. Czasem się tak mówiło, ale nikt nie wiedział, o co chodzi. Kilka lat później znalazłem „mukę” w książce „Stawiam na Tolka Banana”. Powtarzał je Filipek, jeden z bohaterów. Poczułem się dziwnie. Ale jednocześnie miło, bo to tak jakbym sam współtworzył książkę!

Że Putrament to gnida, potwierdza się nie pierwszy raz. Marek Hłasko też go „uwielbiał”:

Jedna z jego pierwszych książek o Łemkach została skrytykowana przez Jerzego Putramenta, guru środowiska literackiego lat 50-tych. Kiedy pytam o to Józefa Hena, mówi wprost: – To wynikało z zazdrości. Putrament nie mógł znieść, że Adam ma takie powodzenie u kobiet.

Również doceniam ten walor w starych warszawskich filmach:

– Wiesz czemu jeszcze czasem oglądam powtórki „Do przerwy 0:1”? – pyta Marian Tchórznicki. – Bo chcę pooglądać starą Warszawę. Tylko dlatego. Bo tego już nie ma.

Z tą Polonią to o tyle ciekawa sprawa, że ja dałbym sobie rękę uciąć (no prawie), że Stefanek grał w Polonii. Czyżbym lepiej zapamiętał książkę od filmu?

W ostatecznej wersji, tej serialowej i kinowej, razi zupełne wymazanie Polonii Warszawa. U Bahdaja jest to klub, który wywołuje emocje. Każdy chce być jak legendarny Wacław Stefanek. Jest nawet dobitny cytat, że „dla młodocianych miłośników piłki nożnej z Woli, Muranowa, Żoliborza, Starego Miasta wszystkie drogi prowadzą na ulicę Konwiktorską, gdzie znajduje się stadion Polonii”. Ale, gdy potem oglądamy scenę, w której Paragon „legalnie” kradnie piłkę, dookoła widać Stadion Dziesięciolecia. O Polonii nie ma ani słowa.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

Bardzo fajny tekst. Po warszawskiej Saskiej Kępie, śladem bohaterów książki "Stawiam na Tolka Banana" oprowadza Małgorzata Piekarska:

Tolek Banan jest wszędzie

Można się też dowiedzieć skąd wzięła się "muka". To dzięki synowi Adama Bahdaja, Filipek co drugie słowo mówi "muka".

– Było to w okolicach Stadionu Dziesięciolecia, na którym odbywał się jakiś mecz piłkarski – wspominał w rozmowie ze mną Marek Bahdaj w 2004 roku . – Z tego meczu najbardziej pamiętam piekielny upał i to, że strasznie chciało mi się pić. Gdy mecz się skończył, ojciec próbował dla mnie kupić jakąś wodę mineralną lub oranżadę. Niestety poza jasnym piwem niczego nie było. Wówczas tato zaproponował mi ten napój pod warunkiem, że nie powiem nic matce. Miałem wówczas najwyżej dwanaście lat i z ochotą przystałem na ten układ. Ojciec wypił duże piwo, a ja małe. Pamiętam, że szliśmy razem z tłumem kibiców w kierunku parku Skaryszewskiego, a mnie straszliwie plątały się nogi. Ojciec to zauważył i się zaniepokoił: „Tylko matce nic nie mów” – przypomniał. A ja wybełkotałem: „Muka”. Tato bardzo się zainteresował tym tajemniczym słówkiem. Wyjaśniłem mu, że to używane w naszej szkole słowo wytrych. Znaczy wszystko i nic. Było szczególnie przydatne wówczas, kiedy nie potrafiliśmy odpowiedzieć na zadane pytanie. Kilka lat później, kiedy czytałem „Stawiam na Tolka Banana” odkryłem, że słowo „muka” często powtarzał Filipek, jeden z bohaterów powieści. Pamiętam, że odczułem wówczas satysfakcję, tak jakbym był współautorem dialogów do tej książki.

 

1610833995-Filipek-stawiam-na-tolka-banana.jpg

OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 

A 19 stycznia (wtorek) o godzinie 23.20 w TVP,2 premiera filmu dokumentalny o Jacku Zejdlerze grającym Tolka Banana pod tytułem "W starej koszuli, z odwagą w sercu". Emisja również 20.01 (środa) godz. 21.20 i 21.01 (czwartek) godz. 12.00.

https://twitter.com/jan_nepomucen/status/1349637395008933889?s=20


OdpowiedzCytat
Gipsowy Wasyl
(@gipsowy-wasyl)
Member
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 11
 

Wywiad irytująco "bahdajocentryczny".

Putrament to szuja, owszem. Ale czy na pewno zasłużył na bluzgi za opinię o książce Bahdaja? Zwróćcie uwagę, że w tym wywiadzie – co jest dziwne – nie podano tytułu tej książki. Co to znaczy „książka o Łemkach”?? Ciekawe za co i jak skrytykował ją Putrament? Rzecz jest ciekawa bo niemal na pewno chodzi tutaj o powieść „Skalista ubocz”, którą czytałem kilkanaście lat temu. I to jest paskudny, obrzydliwy produkcyjniak, wydany na początku lat 50. Nieprzypadkowo nigdy ta powieść nie była wznowiona. Bo napisana jest według bolszewickiego, biało-czarnego schematu – z jednej strony prości, prawi ludzie którzy z wdzięcznością przyjmują od ludowej ojczyzny kawałek ziemi gdzieś na Łemkowszczyźnie, są dzielne, szlachetne chłopaki z PPR a z drugiej bandyci i zbiry, reakcyjne, faszystowskie podziemie wspierane przez PSL-owców.  


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805
 
Wysłany przez: @gipsowy-wasyl

Wywiad irytująco "bahdajocentryczny".

Nie mam takiego wrażenie. Przede wszystkim to nie wywiad, są w nim tylko cytowane wypowiedzi Paragona, syna Marka, Józefa Hena i Karoliny Piekarskiej. Są to oczywiście ludzie, którzy ciepło wspominają pisarza więc trudno oczekiwać wielce krytycznych ocen Ale taka jest zwykle konstrukcja takich wspomnieniowych artykułów. To Józef Hen wspomina historię z Putramentem. Nie wiem o jaką książkę tu chodzi bo nie znalazłem żadnych poszlak w necie. Założyć jednak można, że chodzi o publikację sprzed 1956 roku więc należy spodziewać się socrealistycznej treści bo taki nurt obowiązywał wtedy w literaturze. Trudno natomiast zakładać, żeby akurat to mogło stanowić przedmiot krytyki Putramenta.


OdpowiedzCytat
Gipsowy Wasyl
(@gipsowy-wasyl)
Member
Dołączył: 3 lata temu
Posty: 11
 
Wysłany przez: @kustosz

Trudno natomiast zakładać, żeby akurat to mogło stanowić przedmiot krytyki Putramenta.

Jeszcze trudniej zakładać o co tak naprawdę chodziło. To zresztą bez sensu wyrokować kto miał rację skoro nie wiadomo ani o jaką książkę na pewno chodzi i nie wiadomo gdzie, w jakiej formie skrytykował ją Putrament.


OdpowiedzCytat
Kustosz
(@kustosz)
Pan Samolocik Admin
Dołączył: 5 lat temu
Posty: 8805

OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2
Share: